Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?

Plansza drzewo

Redakcja

18 czerwca 2021

Do 15 sierpnia br. można zwiedzić wystawę „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Drzeworyty ludowe są niezwykłą rzadkością. Ukryte w magazynach muzealnych, dostępne są głównie dla specjalistów, badaczy, a bardzo rzadko prezentowane na wystawach.

Na ekspozycji znajdują się dawne, XVIII- i XIX-wieczne drzeworyty ludowe, obiekty o wysokich walorach historycznych i artystycznych. Najczęściej są to kolorowane przedstawienia o tematyce sakralnej, ale bywają też niezwykle rzadkie wyobrażenia świeckie. Wśród przedstawień sakralnych dominują Madonny czczone w różnych ośrodkach kultu, sceny z życia Chrystusa oraz święci od różnych chorób, ognia, małżeństwa, plag szczególnych, od zguby przedmiotów, od dobrej śmierci, patroni bydła i dobytku. Najbardziej popularni to: Mikołaj, Antoni, Florian, Jan Nepomucen, Anna, Barbara i Katarzyna. Wśród grafik o tematyce świeckiej są przede wszystkim kołtryny, czyli drzeworyty z motywami kwiatowymi i geometrycznymi. Takie odbitki pełniły rolę papierowych makat klejonych na ścianach izb.

Ekspozycja prezentuje także prace współczesnych artystów ludowych i próby reaktywacji drzeworytu ludowego, sztuki, która tak naprawdę zaginęła z końcem XIX wieku, wyparta przez obrazy na szkle i masowe wyroby fabryczne.

Wystawę można oglądać w budynku Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego do 15 sierpnia bieżącego roku. Prezentowane prace zachwycą zarówno swą prostotą, jak i kunsztem wzruszą, zachwycą, zaskoczą.

 

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach - instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. 

R2 A6505

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3