Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Drony zaglądają w kominy i kontrolują jakość powietrza w Raciborzu

fot. UM Racibórz
Miasto Racibórz współpracuje z Krakowskim Alarmem Smogowym w celu zdiagnozowania i przeciwdziałania problemom "smogowym". Wczoraj odbył się pierwszy lot pomiarowy dronem wyposażonym w odpowiednią aparaturę do kontrolowania ilości pyłu zawieszonego a także tego co wydobywa się z kominów.

Dane pozyskane w wyniku lotów pomiarowych stanowić będą solidny materiał dla raciborskiej Straży Miejskiej, którzy w ten sposób precyzyjnie będą mogli określić problematyczne z punktu widzenia zanieczyszczeń powietrza źródła ciepła.

Oprócz tego Miasto Racibórz cały czas podejmuje wysiłki w celu edukowania mieszkańców, tak by każdy był świadomy jak ważne jest to czym ogrzewamy domy.

 

Chcemy przede wszystkim edukować naszych mieszkańców a nie karać, dlatego w tych pierwszych dniach Straż Miejska będzie starała się w pewnym sensie pouczać potencjalnych użytkowników "kopciuchów". Wszyscy jednak zdajemy sobie z tego, że prawo jest prawem i dlatego jeżli ktoś nadal uparcie stosował będzie nielegalny sposób ogrzewania swojego domu, będą wobec niego wyciągane konsekwencje przewidziane w przepisach

mówił podczas konferencji Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Każdego kto planuje wymianę starego źródła ciepła Miasto zachęca do skontaktowania się z Wydziałem Ochrony Środowiska i do korzystania z programów PONE oraz wsparcia specjalistów punktu Czyste Powietrze w Urzędzie Miasta.

Nabór wniosków do PONE rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 2 marca o czym informowano TUTAJ.

 

Źródło: UM Racibórz


Komentarze