Drogi węgiel? Doliczcie również dowóz!

DSC 7906

Redakcja

22 lipca, 2022

W trwającej od kilku tygodni dyskusji mówi się o brakach węgla na kopalni, imporcie z zagranicy, pomysłach na współpracę ze składami opału i dopłatach do zakupu węgla. Czy ktoś jednak zapytał kto nam go przywiezie i za ile?

Rząd prześciga się w pomysłach na to jak zapełnić lukę po rosyjskim węglu na rynku i zapobiec kryzysowi energetycznemu jesienią. Słyszeliśmy już o ocieplaniu domów, zbieraniu chrustu, imporcie węgla z zagranicy. Teraz mowa o jednorazowej dopłacie do węgla w wysokości 3 tysięcy złotych. 

Jednak brak węgla w stopniowo wygaszanych w Polsce kopalniach to nie jedyny problem z jakim muszą uporać się już nie rządzący, ale zwykli obywatele. Kupno węgla nawet przez stronę PGG w niższej cenie to dopiero początek drogi do spokojnej zimy z pełną piwnicą czarnego złota. Nie mówi się przecież o tym, że ten węgiel należy jeszcze czymś przywieźć. 

No dobrze, ale transport węgla zawsze był i będzie, są od tego specjalne firmy, w czym więc problem? - No właśnie problemów jest kilka. Najtańszy węgiel jaki można właśnie dostać, to ten z oficjalnego sklepu PGG, w którym klient kupuje go osobiście w ładunku min. 5 ton i zobowiązuje się go odebrać. O ile akurat nie mamy na własnym podwórku wywrotki z załadunkiem na 5 t to tutaj zaczynają się schody. Ponieważ większość firm transportowych do tej pory kupowała węgiel na składach - oznaczało to duże ładunki - około 25 t, które później na składach było rozwożone po klientach w takich ilościach, jakie zamówiono. Na składach znajdowały się również specjalne wagi, więc wszystko można było dokładnie rozwieźć. Teraz  chcąc odebrać węgiel z PGG mamy dwie drogi - albo zatrudnimy do tego firmę, która posiada wywrotki na 5 ton - koszt takiego transportu w granicach województwa śląskiego do około 60 km z kopalni rozpoczyna się od 1500 zł netto (1845 zł brutto). Nie wszystkie firmy transportowe posiadają jednak takie auta (auta ciężarowe o większej ładowności były po prostu bardziej opłacalne) ale i też nie pojadą nimi w dłuższą trasę. Poza terenem śląska oferty transportu oferują firmy już autami ciężarowymi do ok 25 t (40 t DMC). Coraz częściej na grupach w mediach społecznościowych można więc zobaczyć posty osób z podobnej okolicy, którzy razem składają się na transport węgla autem ciężarowym, ponieważ zwyczajnie kierowcom się nie opłaca jechać po 5 ton. Do ceny transportu musimy tutaj doliczyć też wysypanie tego w jednym miejscu, załadowanie, zważenie i rozwiezienie po sąsiadach. 

Teraz to jest eldorado! Kto jaką cenę sobie ustawi [za transport - red.] taka będzie, jest chaos z węglem. Wszyscy liczyli na tani węgiel od rządu za 900 zł, a jak się okazało, że go nie będzie to kupują co jest, nawet najdroższy, byle mieć. Ceny samego transportu wahają się od 1500 do nawet 2000 zł [brutto]- mówi nam jeden z kierowców.

Nie tylko ceny spędzają sen z powiek, ale także terminy pracy kierowców. Zależnie od okolicy, oferowany termin dowozu węgla już zakupionego w PGG waha się od tygodnia do nawet kilku miesięcy. Dzwoniłam do kierowcy, mówi, że 27 lipca będzie, a tu się okazało, że jednak nie może, coś mu wypadło i na październik proponuje - mówiła mieszkanka powiatu lublinieckiego.

Chaos spotęgowany jest przygotowywaną siecią składów węgla PGG. Dla właścicieli składów oznacza to, że od 1 sierpnia nie kupią jako skład węgla od kopalni jak to miało miejsce wcześniej. Przypomnijmy: kopalnie sprzedawały węgiel przez sieć dealerów na składy. W tym systemie dealerzy licytowali węgiel, który mógł być podbijany do bardzo wysokich cen zależnie od zapotrzebowania. Po zakupie takiego węgla otrzymywali tzw. awizację, która potwierdziła w jakim dniu i o której kierowca może ten węgiel odebrać.

W tym momencie nie ma pewności czy składom, które nie wejdą w sieć PGG węgiel będzie mógł być sprzedawany.  Jak mówi nam jeden z właścicieli składów: My węgiel mamy na składzie ten, który kupiliśmy w marcu i kwietniu i nie wiemy co dalej. Złożyliśmy deklarację, ale nie ma żadnej odpowiedzi. 

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.8µg/m3 PM2.5: 0.6µg/m3