"Dobry duch prof. Religi unosi się nad tym miejscem"

Mid 19626105

Redakcja

26 czerwca 2019

W Zabrzu otwarto nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca. Stanęła w historycznym budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca. Tam, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce z sukcesem przeszczepił serce.

Salę do zabiegów elektroterapii serca i pracownię hybrydową, wykorzystywaną m.in. do zabiegów ablacji i leczenia powikłań procedur elektroterapii otwarto w historycznych pomieszczeniach najstarszego budynku ŚCCS, znanych m.in. ze słynnego zdjęcia wykonanego w 1985 r. przez Jamesa L. Stanfielda z "National Geographic". Fotografia przedstawia zmęczonego prof. Religę czuwającego po przeszczepie przy pacjencie. Choć stoi tu teraz najnowocześniejszy sprzęt, to z powodów sentymentalnych pozostawiono charakterystyczne zielone kafelki na ścianach, jedynie je odnawiając.

- Dobry duch prof. Religi unosi się nad tym miejscem. Kiedyś tu polska transplantologia ruszyła do przodu, teraz dzięki niebywałemu postępowi technologicznemu można tu leczyć zabiegowo zaburzenia rytmu serca – powiedział minister Szumowski. - To zabiegi oczekiwane przez pacjentów, potrzebne jest poszerzanie bazy, gdzie można je wykonać szybko i skutecznie, by pacjenci mogli wrócić do zdrowia, do normalnego funkcjonowania, do społeczeństwa – dodał.

- Skorzystaliśmy po gospodarsku z okazji, że sala operacyjna została zwolniona i mogliśmy wzmocnić działanie kardiologów elektrofizjologów. Cieszymy się, że od dziś służy chorym i leczącym – powiedział dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Jak podkreślił dyrektor medyczny ŚCCS prof. Piotr Przybyłowski, dążenia kardiologów koncentrują się obecnie wokół tego, by jak najdłużej wspierać naturalną pracę serca pacjenta i niwelować objawy chorób.

- W kontekście zaburzeń rytmu serca, które nierozpoznane, nieleczone lub leczone niewłaściwie, mogą w konsekwencji doprowadzić do niewydolności serca, arsenał terapeutyczny jest imponujący i bogaty. Elektroterapia to ważna dziedzina współczesnej kardiologii, potrzebna coraz liczniejszej grupie pacjentów. Rośnie zapotrzebowanie na zabiegi ablacji, a także na złożone procedury hybrydowe, wykonywane w zabezpieczeniu kardiochirurgicznym – stąd inwestycja Śląskiego Centrum Chorób Serca właśnie w ten profil pracowni – powiedział.

W nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca jest sala zabiegowa, która będzie wykorzystywana m.in. do zabiegów implantacji urządzeń wszczepialnych takich, jak: stymulatory, kardiowertery-defibrylatory i układy do terapii resynchronizującej pracę serca. W pracowni jest także sala hybrydowa, w której będą wykonywane bardziej złożone zabiegi i procedury, często wymagające również wsparcia kardiochirurgów. W nowej pracowni są m.in. dwa stoły operacyjne z nowoczesnymi systemami rentgenowskimi – angiografami. Każdy z trzech dostępnych w pracowni nowoczesnych systemów monitorowania serca w 3D ma nieco odmienne funkcje, które mogą być ściśle dopasowane do specyficznych potrzeb danego zabiegu. Różne wielopolowe elektrody pozwalają znaleźć i określić źródła arytmii łatwiej, szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku tradycyjnych procedur zabiegowych. (PAP)

Mid 19626107

powiązane artykuły:

Csm Prof Zbigniew Religa bbc214ed42
Lokalne 15 listopada 2019

Trwają prace nad wystawieniem w Zabrzu pomnika zmarłego przed dekadą prof. Zbigniewa Religi – zadekl

Andrzej Nowak gastroenterolog
Lokalne 18 listopada 2019

Prof. Andrzej Nowak był specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii, autorem licznych publik

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.4µg/m3 PM2.5: 3.0µg/m3