Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Dąbrowa Górnicza: ekologiczne dofinansowanie

W Dąbrowie Górniczej rozpoczęły się montaże instalacji fotowoltaicznych, dotowanych ze środków unijnych pozyskanych przez gminę. Pod koniec roku powinno być wiadomo, czy z podobnego wsparcia skorzystają kolejne osoby.

W ramach projektu „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowanego przez Urząd Miejski, 327 osób skorzysta z dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Prace już się rozpoczęły i we wszystkich lokalizacjach mają zakończyć się do połowy listopada.

Dotacje, w łącznej wysokości 3 mln 263 tys. zł, pochodzą ze środków europejskich, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski.

Jest szansa, że na tym nie koniec i jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z „zielonej energii”. Miasto przystąpiło bowiem do następnego etapu konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na realizację kolejnej inwestycji proekologicznej. Podobnie jak wcześniej, chodzi o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Dotacje dla dąbrowian mogą sięgnąć 85% kosztów.

W lutym mieszkańcy składali deklaracje uczestnictwa w projekcie. Po tym opracowana została dokumentacja i został złożony wniosek konkursowy. Orientacyjny termin jego oceny, podawany przez Urząd Marszałkowski, to grudzień 2020 r.

Do projektu zakwalifikowanych zostało 160 osób. Zainteresowanie było bardzo duże, a środki ograniczone. Decydowała kolejność zgłoszeń, dlatego część chętnych znalazła się na liście rezerwowej. Wszystkie te osoby będziemy o tym pisemnie informować. Jeżeli np. ktoś z zakwalifikowanych zrezygnuje, wówczas na jego miejsce będzie mogła wejść osoba z listy rezerwowej – mówi Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM.

Instalacja fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Prąd z takiej instalacji może pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, co znacząco zmniejsza rachunki za elektryczność. Zakup paneli solarnych to dobra inwestycja, która zwróci się po ok. 3 latach.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza


Komentarze