Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Dąbrowa Górnicza: „Dni Wolnościowe” przypominają o niepodległości

Wiadomości
115 lat temu Dąbrowa Górnicza była miejscem wydarzeń, które przeszły do historii jako Dni Wolnościowe; to zarazem hasło tegorocznych miejskich obchodów przypominających fakty, będące kulminacją Rewolucji 1905 roku w Zagłębiu Dąbrowskim. Ówczesna Republika Zagłębiowska przetrwała dziesięć dni.

Rozpoczęte w mieście na przełomie października i listopada Dni Wolnościowe to upamiętnienie niepodległościowego zrywu z 1905 r., którego najważniejszym w regionie elementem była Republika Zagłębiowska. Przedsięwzięcie jest także częścią tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Dąbrowie Górniczej.

Jak przypomina dąbrowski Urząd Miejski, jesienne wydarzenia w tym mieście 115 lat temu były częścią rewolucji, która rozpoczęła się na początku roku 1905 i objęła całe terytorium ówczesnego imperium rosyjskiego. Dąbrowscy robotnicy już w lutym spontanicznie przystąpili do strajku. Walczono o poprawę warunków pracy (m.in. 8-godzinny dzień pracy) oraz swobody obywatelskie.

Wiodącą siłą polityczną nadającą ton wydarzeniom w Zagłębiu Dąbrowskim była Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego. W rewolucyjnych wystąpieniach brali też udział uczniowie, a dąbrowska „Sztygarka” była miejscem wielotysięcznych wieców i demonstracji. Ze względu na swój niepodległościowy charakter Rewolucja 1905 bywa nazywana czwartym powstaniem narodowym.

Od 31 października do 10 listopada 1905 roku na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego zapanowała atmosfera wolności - odbywały się wiece, marsze i demonstracje. Rozbrajano carskich funkcjonariuszy i przerywano posiedzenia sądów ustanowionych przez zaborcę. Przejmowano drukarnie i wydawano polskie gazety, tworzono zalążki władzy samorządowej i służb porządkowych, budując Republikę Zagłębiowską.

Republika przetrwała tylko dziesięć dni, została zdławiona przez stan wojenny. Uczestnicy rewolucyjnych wydarzeń stali się ofiarami brutalnych represji ze strony władz zaborczych.

Zbudowana jednak w tym czasie świadomość polityczna robotników oraz pamięć o bohaterskich czynach bojowców PPS pozwoliła kontynuować niepodległościowe dążenia, których zwieńczeniem była odbudowa państwa polskiego w 1918 roku

przypominają przedstawiciele dąbrowskiego magistratu.

W ramach trwających w mieście obchodów, w Fabryce Pełnej Życia - poprzemysłowym terenie, który dzięki rewitalizacji ma stać się nowym sercem miasta - otwarto plenerową wystawę „Twarze Rewolucji 1905”, prezentującą sylwetki osób, które odegrały kluczową rolę w wydarzeniach z tamtego okresu. Wystawę można również oglądać w alejkach dąbrowskiego parku Hallera.

Natomiast na placu Wolności w centrum miasta stanęła wystawa „Pokolenia wolności”. Ekspozycja ukazuje trzy generacje, które w szczególny sposób zapisały się w dziejach narodu – pokolenie, które w 1918 r. wywalczyło niepodległości i w 1920 r. obroniło ją przed nawałą bolszewicką, pokolenie II wojny światowej, które o wolność walczyło z okupantami, a także pokolenie lat 70. i 80. XX wieku, związane z opozycją demokratyczną i Solidarnością.

Inicjatorzy dąbrowskich obchodów podkreślają, że Rewolucja z 1905 r. była etapem na drodze do odrodzenia Polski, której zwieńczeniem było odzyskanie niepodległości w 1918 r. W Dąbrowie Górniczej zwieńczeniem Dni Wolnościowych będą obchody Święta Niepodległości 11 listopada.

Informacje o wydarzeniach sprzed 115 lat w Zagłębiu Dąbrowskim można znaleźć na uruchomionej przez Muzeum Sztygarka stronie internetowej zaglebie1905.pl.

Tworzymy tę witrynę z myślą o uczestnikach Rewolucji 1905, twórcach Republiki Zagłębiowskiej i niezłomnym bojówkom stojącym na czele szeregów walki z caratem. Tworzymy ją dla tych, którzy przyczynili się do polskiej niepodległości w 1918 roku i dla tych, którzy tchnęli życie w oświatę, kulturę i sport w okresie II RP. Pamiętamy o uczestnikach ruchu oporu i zbrojnego zrywu przeciw hitlerowskiemu okupantowi

wyjaśniają dąbrowscy muzealnicy.(PAP)

foto: dabrowa-gornicza.pl


Komentarze