Mata rapuje nie tylko o "Warszawce". "Patointeligencja" w śląskich szkołach?

Patointeligencja

Redakcja

15 grudnia, 2019

W ostatnich dniach politycy, dziennikarze oraz środowisko muzyczne dyskutuje o Michale Matczaku, 19-letnim raperze z Warszawy. W sieci pojawił się jego nowy singiel "Patointeligencja" o bananowych dzieciach i patologii w najlepszych szkołach

Michał Matczak, a właściwie Mata, to kolejny raper z nowego pokolenia. Zadebiutował pod skrzydłami SBM Label i w ekspresowym tempie stał się numerem jeden we wszystkich mediach. Powodem jego szybkiego rozgłosu jest utwór "Patointeligencja", który w ciągu 4 dni osiągnął prawie 3 miliony wyświetleń na YouTube. Utwór w sposób brutalny opowiada o przeżyciach bohatera z liceum, gdzie codziennością były narkotyki, alkohol i dziki seks. 

Oczywiście takich utworów powstało już wiele. Jednak "Patointeligencja" jest wyjątkowa i już została okrzyknięta piosenką pokolenia bananowych dzieci. Kim one są? To młodzież pochodząca z bogatych domów, którym nigdy niczego nie brakowało oraz ukończyły najlepsze szkoły. Tak samo jak Mata, który prywatnie jest synem profesora Uniwersytetu Warszawskiego i skończył najbardziej prestiżowe liceum w Warszawie - II LO im. Stefana Batorego. To właśnie z powodu tej szkoły powstało wiele kontrowersji wokół tego kawałka.

CZYTAJ TAKŻE Kolejna rapowa reklama Katowic

Połowa teledysku nakręcona jest właśnie przed "Batorym", a wykonawca wraz z grupą znajomych są ubrani w imitacje mundurków tej placówki oświatowej. Oburzyło to wiele osób związanych z tą szkoła - zarówno absolwentów, jak i kadrę nauczycielską. W rozmowie z Gazetą Wyborczą teledysk skrytykował sam wicedyrektor Krzysztof Ściechowski - Sam jestem "batorakiem" i jestem oburzony. Gdybym oglądał klip od drugiej minuty, wszystko byłoby w porządku. Tekst jest krytyczny, owszem, ale to wyraz artystyczny. Natomiast zestawienie tego tekstu z wizerunkiem szkoły jest oburzające.

Utwór wywołał również dyskusję dot. polskiego szkolnictwa. W social mediach pojawiają się liczne komentarze osób uczących się kiedyś lub teraz w podobnych, "ekskluzywnych" szkołach. Potwierdzają, że w tych wyjątkowych placówkach spotkali się z podobną patologią - W takich szkołach rywalizacja i stres są olbrzymie - czytamy w jednym z komentarzy pod teledyskiem.

W naszym województwie również mamy kilka liceów, które szczycą się wysokim poziomem oraz popularnością. Czy w nich również występują przejawy patologii opisane w przedstawionym utworze? Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

fot. YT

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.0µg/m3