Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Cztery interwencje saperów w związku z odnalezieniem niewybuchów

Miasta
Cztery niewybuchy, pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, odnaleziono w ostatnich dniach w różnych częściach woj. śląskiego - podały we wtorek służby kryzysowe. Wszystkie znaleziska zostały już usunięte przez patrole saperskie. W żadnym przypadku nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.

Jak wynika z wtorkowego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, niewybuchy odkryto w poniedziałek w Zabrzu, Gierałtowicach w powiecie gliwickim oraz w Górkach Wielkich w powiecie cieszyńskim. Dwa dni wcześniej, w sobotę, znaleziono też niewybuch w Żorach.

Znaleziska w Zabrzu i Górkach Wielkich zidentyfikowano jako pociski artyleryjskie, w dwóch pozostałych przypadkach były to granaty moździerzowe.

O zagrożeniach powiadomiono saperów. Do czasu unieszkodliwienia znalezisk teren wokół nich zabezpieczali policjanci. Standardowo tego typu niewybuchy są neutralizowane przez patrole saperskie najdalej w ciągu trzech dni od zgłoszenia.

Wszystkie poniedziałkowe znaleziska zostały usunięte w tym samym dniu; saperzy unieszkodliwili też granat znaleziony w sobotę przy ul. Leśnej w Żorach. Nie było bezpośredniego zagrożenia dla ludzi ani potrzeby ewakuacji mieszkańców. (PAP)


Komentarze