Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

PO: do kompromisu aborcyjnego, zniszczonego przez PiS nie ma powrotu

Foto: Małgorzata Kidawa - Błońska, screen z nagrania na Facebooku
Stanowisko PO w sprawie aborcji ma wypracować kobiecy zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - to jedno z ustaleń poniedziałkowego posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej.

Sprawa aborcji, jak wynika z informacji PAP, była jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowych obrad zarządu PO. Aborcja jest tematem gorącym politycznie w związku z opublikowaniem w ubiegłym tygodniu wyroku TK z 22 października.

Temat ten nie od dziś dzieli Platformę, a teraz, jak przyznają politycy PO, istnieje konieczność wypracowania nowego stanowiska partii w tej sprawie. Doprecyzowaniem tej kwestii ma się zająć zespół, składający się z należących do zarządu PO kobiet, kierowany przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Zespół ma obradować w tym tygodniu, a w piątek po raz kolejny ma się zebrać zarząd partii, choć - jak wynika z informacji PAP - raczej do piątku nie uda się przygotować nowego stanowiska.

Do kompromisu aborcyjnego, zniszczonego przez PiS nie ma już powrotu. Chcemy wypracować stanowisko, w którym zmieści się i prawa, i lewa strona, więc zapewne będzie to stanowisko najbliższe centrum

 - powiedziała PAP członkini zarządu PO Urszula Augustyn.

Inny członek zarządu Sławomir Neumann dodał, że jeśli Platforma przyjmie stanowisko w sprawie aborcji, nie będzie obowiązujące dla wszystkich członków partii, bo to kwestia sumienia. "Jest jednak możliwe, że będzie to stanowisko popierane przez 80-90 procent członków partii" - zaznaczył.

Według niego zespół Kidawy-Błońskiej zajmie się także innymi kontrowersyjnymi tematami, takimi jak związki partnerskie, stosunki państwo-kościół i będzie wypracowywał stanowiska PO w tych sprawach.

Niektórzy członkowie zarządu PO, jak wynika z informacji PAP, wyrażali w poniedziałek zaniepokojenie wzrastającym poparciem Polski 2050 Szymona Hołowni. Z informacji PAP wynika także, że podczas poniedziałkowych obrad pod adresem kierowanego przez Tomasza Siemoniaka zespołu, który pracuje nad nową deklaracją ideową padały pytania, kiedy deklaracja będzie gotowa. Członkowie zespołu poinformowali zarząd, że zapewne do połowy lutego zakończą się spotkania w regionach, zaś sam dokument powinien być gotowy jeszcze w lutym.

W następny poniedziałek ma też dojść do spotkania z udziałem ekspertów, podczas którego podsumowana zostanie polityka makroekonomiczna PiS z lat 2016-2019. Spotkanie organizuje Izabela Leszczyna.

Ruszamy do ofensywy programowej, będziemy przedstawiać naszą ofertę w swoim rytmie, w swoim tempie, bo zależy nam na tym, żeby Polacy wiedzieli, że jest poważna partia, która wie jak wyprowadzić nasz kraj z kryzysu po koronawirusie i PiS-ie. Istniejemy 20 lat i wiemy, że Plan dla Polski wymaga pracy, bo to coś znacznie więcej niż prezentacja w Power Point

 - powiedziała PAP Leszczyna.

W ubiegłą środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.