Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Częstochowa wyróżniona statuetką "Zdrowy samorząd"

Wiadomości
Miejski program badań przesiewowych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci wyróżniono statuetką „Zdrowy Samorząd”. Częstochowę nagrodzono w kategorii ,,Zdrowa gmina/Zdrowe miasto”.

Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym odbywającemu się właśnie w Katowicach VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, którego organizatorem jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia oraz portali RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl.

Rada Konsultacyjna wyróżniła Statuetką „Zdrowy Samorząd” Urząd Miasta Częstochowy za realizację programu: Badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u 2-letnich dzieci mieszkańców Częstochowy.

W autyzmie ogromne znaczenie ma moment postawienia diagnozy. Dlatego też powstał profilaktyczny program, w ramach którego objęto wsparciem najmłodsze częstochowianki i częstochowian. Właściwe zdiagnozowanie dziecka w tym wieku stwarza ogromne szanse na nadrobienie większości deficytów rozwojowych. Jak pokazuje praktyka, to dobry kierunek.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas katowickiej gali w MCK mówił o podwójnej satysfakcji - z pomagania mieszkankom i mieszkańcom oraz z nagrody.

 Wspaniale, kiedy nasze działania, nie dość, że służą mieszkańcom to jeszcze są dostrzegane 

– powiedział.


Badania przesiewowe są realizowane w naszym mieście od 2018 roku przez organizację pozarządową - Fundację „PRIMO DIAGNOSIS”. Realizator zadania wyłaniany jest w drodze konkursu ofert.
Badaniami obejmowana jest grupa od 200 do 300 dzieci rocznie w wieku od 18-35 miesiąca życia. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się udział dzieci starszych - gdy kierowane są przez lekarzy do badań specjalistycznych. Realizacja programu poprzedzona jest spotkaniami specjalistów z osobami zainteresowanymi udziałem w programie. Odbywają się one w żłobkach, klubach dziecięcych, szkołach, przedszkolach i przychodniach. Każdy rodzic/opiekun prawny dziecka w wieku 18-35 m. ż., który jest zaniepokojony zachowaniem swojego dziecka może zwrócić się do realizatora programu z prośbą o pomoc, a w uzasadnionych przypadkach przeprowadzona zostanie diagnostyka kliniczna z zastosowaniem narzędzia ADOS -2 (Autism Diagnostic Observation Schedulc).

Program w całości finansowany jest z budżetu Miasta Częstochowy. W latach 2018-2020 na realizację badań w kierunku diagnostyki ze spektrum autyzmu wydano 60 900 zł.

 

źródło/foto: UM Częstochowa


Komentarze