Częstochowa walczy o utrzymanie Rakowa w elicie!

Raczkow

Redakcja

16 stycznia 2020

Urząd Miasta w Częstochowie w najbliższym czasie ogłosi już kolejny przetarg na modernizację stadionu Rakowa Częstochowa. Aktualnie obiekt nie spełnia wymogów licencyjnych.

Raków Częstochowa po awansie do Ekstraklasy gra mecze domowe w Bełchatowie. Wszystko przez to, że stadion przy ul. Limanowskiego nie spełnia już warunków Ekstraklasy i pierwszej ligi. Nie posiada podgrzewanej murawy oraz minimum 4,5 tysiąca krzesełek. Jednym z warunków otrzymania przez Raków licencji na ten sezon była obietnica władz miasta dotycząca wybudowania nowego obiektu lub modernizacji starego. 

Pierwsze plany budowy stadionu dla Rakowa powstały rok temu. Wówczas wyliczono, że ta inwestycja będzie kosztowała miasto ok. 36 milionów złotych. Jednak po rozpisaniu rok później przetargu na zasadzie "zaprojektuj i wybuduj" okazało się, że najniższe oferty opiewają na 80 milionów złotych. To przerasta możliwości budżetowe Częstochowy. Dlatego nie wybrano wykonawcy. Pierwszy termin upłynął we wrześniu, drugi przetarg miał zakończyć się w październiku.

Zniecierpliwiony prezs PZPN-u Zbigniew Boniek wystosował do prezydenta miasta list, w którym zagroził degradacją Rakowa - Z całą mocą i powagą oświadczam, że brak postępów w budowie nowego obiektu Rakowa będzie skutkować brakiem przyznania licencji na Ekstraklasowe rozgrywki w sezonie 2020/21 (…). Z całym szacunkiem dla Pana, tysięcy kibiców z Pańskiego miasta, to nie są groźby, ale realny scenariusz, który wobec braku postępów w spełnianiu przepisów licencyjnych PZPN, może się ziścić bardzo szybko. Gra piłkarzy Rakowa na gościnnym stadionie w Bełchatowie to policzek dla potężnego miasta, jakim jest Częstochowa. Miasta, które nie potrafi zapewnić choćby skromnej areny piłkarzom Ekstraklasy - pisze Boniek.

Dlatego prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk postanowił działać. Dwa miesiące temu na sesji Rady Miasta zaproponowano modernizację stadionu "po łebkach" - informowała w listopadzie Gazeta Wyborcza. Oznacza to tyle, że miasto znajdzie wykonawcę, który przygotuje stary stadion w taki sposób, aby spełniał minimalne warunki licencyjne. Czyli: podgrzewana murawa i 1000 więcej krzesełek, w tym tyle samo pod zadaszeniem.

W najbliższym czasie Urząd Miasta ogłosi kolejny przetarg na tę inwestycję. O terminach realizacji niezbędnych prac na stadionie Rakowa, do których należy na pewno m.in. rozbudowa trybun, w tym zadaszonych, oraz realizacja instalacji podgrzewanej płyty boiska, będzie można mówić po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu na prace wykonawcze. Podobnie jeżeli chodzi o koszty – przekazał PAP rzecznik UM Częstochowa Włodzimierz Tutaj.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.6µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3