Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
22 °C
AAA

Częstochowa: kolejny szczyt pielgrzymkowy. Będą modlitwy przebłagalne za profanacje wizerunku Maryi

Wiadomości
"Chcemy przepraszać, wynagradzać Bogu, ale i modlić się za tych ludzi, którzy nie rozumieją naszych wartości" - powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

26 sierpnia to w sanktuarium w Częstochowie odpust Matki Bożej Jasnogórskiej, zwany też zwyczajowo "imieninami Maryi". "Nade wszystko będziemy się radować wraz pielgrzymami, zwłaszcza pieszymi, którzy już licznie przybywają na Jasną Górę, obecnością Matki Pana pośród nas" – powiedział przeor Waligóra.

Dodał, że w tym roku - w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki polskiego papieża do częstochowskiego sanktuarium, uroczystość będzie także szczególną sposobnością do podziękowania Maryi "za największego z Polaków i największego z jasnogórskich pielgrzymów".

Przeor podkreślił, że "wobec tak wielu aktów profanacji również Maryi obecnej w jasnogórskiej ikonie nie możemy nie myśleć też o wymiarze przebłagalnym". "Chcemy przepraszać, wynagradzać Bogu, ale i modlić się za tych ludzi, którzy nie rozumieją naszych wartości, szydzą i wyśmiewają się z nich" - powiedział o. Marian Waligóra.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej zawsze jest także przypomnieniem roli Jasnej Góry jako duchowej stolicy Polski. Przeor ocenił, że "ludzie coraz częściej afirmują także tu swój patriotyzm". "To piękne doświadczenie, tym bardziej, że przez długie lata te wartości patriotyczne były spychane na bok, nie umieliśmy się odnaleźć w nowej rzeczywistości Unii Europejskiej, nie wiedzieliśmy, czy i jak możemy mówić o Polsce, o miłości do Ojczyzny, czy niesienie flagi w pielgrzymce jest dobre czy złe. Był w nas moment zawahania, ale powoli odkrywamy wartość bycia Polakiem w sercu Europy i jesteśmy z tego dumni" – powiedział o. Waligóra.

Uroczystości na Jasnej Górze co roku poprzedza Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest to praktyka, którą paulini pielęgnują od wieków. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, począwszy od 17 sierpnia, na jasnogórskim Szczycie odprawiana jest też msza święta zwana nowennową. W tym roku specjalnie przygotowane na tę okazję kazania głosi o. Michał Lukoszek - wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

26 sierpnia suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który wygłosi też kazanie. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej to druga część corocznego, sierpniowego szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze, po przypadającej 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. (PAP)

zdjęcie: Biuro Prasowe Jasnej Góry


Komentarze