Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Częstochowa będzie znów województwem?

Wiadomości
Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego. Matyjaszczyk przypomniał deklaracje polityków PiS, którzy zapowiadali starania o powrót województwa do grodu spod Jasnej Góry.

Jako prezydent Miasta Częstochowy, reprezentujący częstochowianki i częstochowian, ponownie wnioskuję do Rządu RP o uwzględnienie postulatu przywrócenia na mapę administracyjną Polski województwa częstochowskiego.”

pisze w liście do szefa rządu - Matyjaszczyk

Prezydent przytoczył w liście wypowiedzi polityków PiS, którzy zapewniali, że będą starali się przywrócić częstochowskie – m.in. prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego z 2014 r., który ocenił wówczas, że przy tworzeniu obecnego podziału wojewódzkiego popełniono błędy, a Częstochowa została pozbawiona swojej pozycji w sposób nieuzasadniony i powinna ją odzyskać.

Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami i dziennikarzami w auli Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w lutym 2015 r. zadeklarował, że jeśli zostanie Prezydentem RP, podejmie starania o utworzenie województwa częstochowskiego”

dodaje Matyjaszczyk

Samorządowcy zaznaczają, że decyzje w tej sprawie trzeba podejmować szybko - prace te muszą być zsynchronizowane z kalendarzem programowania środków europejskich, aby nowy region był brany pod uwagę przy rozdziale funduszy w nowej perspektywie unijnej po 2020 roku.

Lokalne władze podkreślają, że Częstochowa, mimo przedsiębiorczości mieszkańców, racjonalnego zarządzania i pozyskiwaniu środków unijnych, każdego roku traci jednak realnie na braku statusu stolicy województwa. Częstochowa przestała być województwem w 1999 roku. (PAP)


Komentarze