Czerwone pojemniki wkrótce w Częstochowie

Czerwone pojeminiki elektrosmieci auraek

Redakcja

20 września, 2020

Już 22 września na terenie miasta staną pierwsze czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Łącznie na terenie miasta będą dostępne 32 pojemniki. Częstochowa w ramach działań Centrum Usług Komunalnych dołącza do partnerów projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko i organizację odzysku AURAEKO. Mieszkańcy Częstochowy zyskają nie tylko możliwość szybkiej, bezpiecznej i darmowej utylizacji elektrycznych śmieci oraz dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej, ale także własną „miejską” pasiekę z co najmniej 80 tysiącami pszczół!

Projekt „Elektryczne Śmieci” koncentruje się na tym, by maksymalnie ułatwić mieszkańcom pozbycie się elektroodpadów.

Charakterystyczne, czerwone pojemniki rozmieszczone na terenie naszego miasta wpisują się w idee Smart City oraz ekologicznej odpowiedzialności samorządów. Cieszymy się, że nasi mieszkańcy będą mogli pozbyć się elektroodpadów w szybki i łatwy sposób. Mnogość lokalizacji pojemników sprawi, że nie będzie już trzeba tracić cennego czasu na dojazd i szukanie odpowiedniego kontenera na zużyty sprzęt. Wierzę, że częstochowianie i częstochowianki będą chętnie korzystać z tej możliwości

mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.



Do czerwonych pojemników może trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm oraz zużyte baterie.

Wszystkie pojemniki przeznaczone na elektryczne śmieci charakteryzuje wyrazista czerwona barwa oraz infografiki pokazujące jakiego typu sprzęt może się w nich znaleźć.

Produkcja sprzętu elektronicznego przyśpiesza z każdym rokiem. Chcemy korzystać z coraz to nowszych technologii, stąd wymiana sprawnego laptopa czy smartfona na lepszy model nikogo już nie dziwi. Warto jednak pamiętać, że nieużywany, zniszczony lub zepsuty sprzęt może zostać powtórnie wykorzystany. Jestem przekonany, że recykling to najlepsza i najbardziej skuteczna droga do ochrony środowiska naturalnego 

tłumaczy prezes MB Recycling, Bartłomiej Hajduk. 

- Projekt „Elektryczne Śmieci”, którego jesteśmy częścią, propaguje także wiedzę w dziedzinie recyklingu. Jego istotnym celem  jest wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców - dodaje.

Jesienią zadebiutuje również Szkolne Centrum Recyklingu – nowoczesna platforma edukacyjna, na której uczniowie, nauczyciele oraz rodzice znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu.

Naszym celem jest stworzenie takiego miejsca w sieci, w którym młodsi i starsi znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z recyklingiem i szeroko rozumianą ochroną środowiska. Będzie to platforma na wskroś nowoczesna i innowacyjna, stworzona z naciskiem na praktyczny aspekt odzyskiwania surowców. Chcemy rozbudzać ciekawość, wierząc, że od zadawania pytań zaczyna się przyswajanie wiedzy, które prowadzi do troski o naszą planetę 

tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.


Wartością dodaną do projektu Elektryczne Śmieci jest zakładanie pasiek w miastach z czerwonymi pojemnikami. Już wiosną na terenie Częstochowy staną ekologiczne ule - również w wyrazistej czerwonej barwie - wykonane w części z materiałów uzyskanych z recyklingu.

Cieszymy się, że ekologiczne ule z jakże pożytecznymi pszczołami już wiosną zamieszkają w Częstochowie. Te wyjątkowe ule będą nie tylko cieszyć oczy mieszkańców tego pięknego miasta, ale także będą przypominać, że recykling niesie ze sobą realne korzyści. Prawidłowo zutylizowany zużyty sprzęt elektroniczny czy elektryczny powinien być ponownie wykorzystany – dla dobra nas samych i naszej planety

podkreśla Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.


W ramach umowy współpracy „System zbierania elektrycznych śmieci w Częstochowie” zużyty sprzęt  elektryczny i elektroniczny mieszkańcy będą mogą oddawać bezpłatnie.  Równie istotne jest to, że umowa nie obciążą finansowo miasta.

Pierwsze 14 pojemników pojawi się prawdopodobnie w następujących lokalizacjach (10 z nich ma być montowane we wtorek 22 września):
1. ul. POW 30 – okolice siedziby administratora zasobów komunalnych ZGM TBS Sp. z o.o.
2. ul. Witosa 1b przy administracji jednego z osiedli SM PÓŁNOC
3. ul. św. Jadwigi – na wysokości Parku Wypoczynkowego Lisiniec lub w głównej alejce prowadzącej do Parku
4. Promenada Czesława Niemena - naprzeciwko CH Promenada
5. Pasaż Stasieckiego / Mościckiego
6. ul. Festynowa (zatoczka)
7. Dźbów, osiedle przy ul. Rydla / Drzymały
8. ul. Mickiewicza, obok postoju Taxi
9. róg ul. Bienia i ul. Bohaterów Katynia
10. Tysiąclecie - przy głównym wejściu na odkrytą pływalnię MOSiR przy ul. Dekabrystów
11. Wały Dwernickiego - przy administracji osiedla ZGM TBS Sp. z o.o
12. róg ul. Sabinowska / Piastowska
13. ul. Perepeczki obok Stacji Pogotowia Ratunkowego
14. CH Estakada, ul. Jagiellońska.

O pomysły na dodatkowe lokalizacje miasto zapyta mieszkańców. Będzie je można zgłaszać drogą elektroniczną na adres cuk@cuk.czestochowa w tytule wpisując „Czerwony pojemnik”.

foto: UM Częstochowa

Czerwone pojemniki elektrosmieci auraeko

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.2µg/m3