Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

Czechy: przekroczona granica 15 tys. zachorowań na koronawirusa

Wiadomości
Codzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach po raz pierwszy przekroczył 15 tys. – poinformowało ministerstwo zdrowia w sobotę. Liczba zainfekowanych wyniosła 15 252. Zmarły 63 osoby.

Jak podało ministerstwo, w szpitalach jest obecnie ponad 5 tys. chorych na Covid-19, a 751 z nich jest w stanie ciężkim.

Sobota jest czwartym kolejnym dniem z rekordowym wzrostem zakażeń. Rośnie także liczba przeprowadzanych testów. W środę i czwartek przekroczono granicę 45 tys. wykonanych przez laboratoria badań. Dane dotyczące piątku zostaną opublikowane w sobotę wieczorem.

Najszybciej wirus rozprzestrzenia się w rejonie miasta Zlin na Morawach, gdzie w ciągu tygodnia przybyły 1004 nowe przypadki na 100 tys. mieszkańców. Nieco mniej zakażonych notowano w Przybramie (936 przypadków) w Środkowych Czechach i w Pilźnie (929) na zachodzie kraju. Najmniej zakażonych przybywało w ciągu tygodnia w miejscowości Cheb na zachodzie kraju na granicy z Niemcami, gdzie było poniżej 300 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Rząd stopniowo zwiększa obowiązujące restrykcje związane z koronawirusem. Od czwartku zakazano - z pewnymi wyjątkami - sprzedaży detalicznej i ograniczono liczbę świadczonych usług. Z domów można wychodzić tylko w celu dostania się do pracy, po zakupy, czy do lekarza. Spotkania mogą odbywać się jedynie w dwuosobowych grupach, jeśli nie chodzi o osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

Zaufanie do wprowadzonych restrykcji może osłabić sytuacja związana z ministrem zdrowia Romanem Prymulą, który wielokrotnie apelował o dotrzymywanie obowiązujących przepisów. Dziennik „Blesk” opublikował zdjęcia Prymuli, jak w nocy wchodzi bez maseczki z restauracji, która powinna być zamknięta. Minister odrzucił zarzuty, podobnie jak wezwanie premiera Andreja Babisza o złożenie dymisji. Premier zwrócił się do prezydenta Milosza Zemana o odwołanie Prymuli ze stanowiska. Prezydent odłożył decyzję na przyszły tydzień.(PAP)


Komentarze