Coraz mniej dzieci z zespołem FAS w bielskim szpitalu wojewódzkim

Szpital wojewodzki w Bielsku Bialej

Redakcja

8 września 2020

Spada liczba dzieci urodzonych z zespołem FAS w bielskim szpitalu wojewódzkim. Obecnie takie przypadki są sporadyczne. Zdaniem ordynator oddziału patologii noworodka Danuty Zimmer wśród kobiet rośnie świadomość negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży.

9 września przypada Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS).

"FAS to zespół chorób, które są nieuleczalne. Dzieci doznają m.in. uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń neurologicznych, opóźnień w rozwoju fizycznym i psychicznym. Cierpią m.in. na zaburzenia zachowania, wady rozwojowe serca. Mogą mieć poważne trudności z uczeniem się i koncentracją"

powiedziała ordynator oddziału patologii noworodka szpitala wojewódzkiego dr Danuta Zimmer.

Ordynator dodała, że charakterystyczną cechą dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym jest m.in. niska waga urodzeniowa. Często pierwsze dni, a nawet tygodnie życia, noworodek musi spędzić w inkubatorze.

Zdaniem Danuty Zimmer akcje podczas Światowego Dnia FAS mają przypominać matkom, że alkohol może zaszkodzić dziecku już w pierwszym miesiącu ciąży.

"Alkoholowego Zespołu Płodowego można uniknąć, rezygnując całkowicie w czasie ciąży z tej używki"

podkreśliła.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska, powołując się na lekarzy specjalistów, pielęgniarki i na położne z oddziałów patologii noworodka oraz ginekologiczno-położniczego, że w ostatnich latach w placówce spadła liczba dzieci rodzących się z zespołem FAS. Takie przypadki są obecnie sporadyczne.

Zdaniem Danuty Zimmer to wynik wzrostu świadomości wśród kobiet.

"Wśród kobiet rośnie świadomość negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży. Przyszłe matki bardziej dbają o siebie, zdrowo się odżywiają. Dojrzale podchodzą do okresu ciąży i zdrowia swojego dziecka. Zostają abstynentkami"

wyjaśniła.

Inicjatywa Światowych Dni FAS narodziła się w lutym 1999 r. "Troje rodziców wychowujących dzieci z FAS zadało sobie pytanie: +Czy gdyby rodzice wychowujący dzieci z FAS na całym świecie zebrali się razem o godzinie 9.00 dnia 9 miesiąca roku i powiedzieli światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu, to świat by ich posłuchał?+" – podała Anna Szafrańska.

Kolejnym krokiem było zamieszczenie apelu w internecie. Na początku zaczęli popierać go inni rodzice, potem samorządy miast i państwa. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS obchodzony był 9 września 1999 r. w Auckland w Nowej Zelandii. O godzinie 9.09 na minutę zabrzmiały tam dzwony kościelne. W 2004 r. idea dotarła do Polski.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.4µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3