Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w woj. śląskim

FOTO: PAP Andrzej Lange
Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej, górskiej części regionu. Przygotowane przez szpitale miejsca dla chorych na COVID-19 szybko się zapełniają.

W szpitalu tymczasowym leczonych jest 232 pacjentów, w tym 17 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratorów. To najwięcej od uruchomienia placówki z początkiem grudnia ubiegłego roku – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Praktycznie cały weekend karetki przewoziły pacjentów do szpitala tymczasowego, głównie z południa województwa, gdzie sytuacja jest bardzo ciężka. W szpitalu tymczasowym są też pacjenci, którzy kolejny raz przechodzą zakażenie koronawirusem

 – powiedziała.

Uruchomiony w piątek wyłącznie na potrzeby chorych na COVID-19 szpital w Jastrzębiu-Zdroju ze 127 łóżkami wypełnił się już niemal w całości.

Wojewoda wydał kolejne decyzje o tworzeniu łóżek dla zakażonych koronawirusem, ale w praktyce te miejsca zapełniają się niemal tak szybko, jak powstają

 – podkreśliła Alina Kucharzewska.

Według poniedziałkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego szpitale woj. śląskiego I, II i III poziomu dysponują 3612 łóżkami dla chorych na COVID-19, z czego 2870 jest zajętych, i 291 łóżkami respiratorowymi, z czego 249 jest zajętych. Zespoły pogotowia ratunkowego w piątek transportowały 655 pacjentów, w tym 214 chorych na COVID-19, w sobotę – 573, w tym 313 zakażonych koronawirusem, a w niedzielę 582, w tym 347 chorych na COVID-19.

Mieszkańcom regionu podano dotąd 537 249 dawek szczepionki przeciw COVID-19, a 190,5 tys. osób przyjęło już dwie dawki. Na ten tydzień punkty szczepień zamówiły ponad 90 tys. dawek, w poniedziałek odebrały pierwsze dostawy.

 

(PAP)


Komentarze