Co dalej z kopalnią Turów? Premier: jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia

E2 MLCCWXEAA9 IJI
Kastelik

Szymon Kastelik

25 maja 2021

Trwa konflikt dyplomatyczny o kopalnię Turów na Dolnym Śląsku. Czechy złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów.

Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Turów znajduje się nieopodal Bogatyni, w południowo-zachodnim krańcu Polski (przy granicy z Niemcami i Czechami). W 2020 roku minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego do 2026 roku. Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę na Polskę do TSUE ws. rozbudowy tej kopalni ze zastosowaniem środka tymczasowego, czyli natychmiastowego wydobycia surowca. Czesi obawiają się katastrofy ekologicznej po swojej stronie granicy. 

Po pierwsze, chcemy czy nie chcemy, zgadzamy się czy nie, wykonać postanowienie TSUE dlatego, że my nie możemy sobie wybierać lepszych i gorszych postanowień TSUE. Jak się nam podobają w sprawie sądów, to będziemy. A jak się nam nie podobają w sprawie węgla, to nie będziemy. Musimy respektować wyroki czy postanowienia

skomentował Szymon Hołownia, lider Polska 2050

Węgiel z Turowa zasila pobliską elektrownię, która jest odpowiedzialna za wytworzenie nawet 8 procent energii elektrycznej w skali kraju.

W poniedziałek odbyły się rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Czech Andrejem Babisem. Morawiecki zapowiedział, że oba kraje są bliskie osiągnięcia porozumienia. 

Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Czechami wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE”

- powiedział mateusz morawiecki w brukseli

- Porozumienie z Czechami zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro, współfinansowanie tych projektów przez stronę polską (...) Zgodziliśmy się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała kwestie środowiskowe związane z odkrywką. PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie przynajmniej do pewnego stopnia eliminował odpływ wody - dodał polski premier.

Według ustaleń z Czechami, PGE ma prowadzić prace przy wałach, które ograniczą przedostawanie się pyłków na czeską stronę.

AKTUALIZACJA

Premier Czech zaprzeczył, aby zgodził się na wycofanie skargi. Miał powiedzieć polskiemu premierowi, że sprawę przeanalizują jego eksperci.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.4µg/m3 PM2.5: 0.3µg/m3