Co dalej z EC Szombierki? Prezydent Wołosz: Wiem, że prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie

IMG 0522 03

Redakcja

27 kwietnia 2021

Elektrociepłownia Szombierki to jeden z najstarszych i największych zabytków przemysłowych w Europie. Aktualnie jest prawdziwą ruiną. Według władz Bytomia, do tragicznego stanu tego obiektu doprowadziła spółka, która aktualnie jest jego właścicielem.

W październiku 2016 r. EC Szombierki kupiła od koncernu Fortum, wskazana przez ówczesne władze Bytomia spółka Rezonator S.A -  Doszło do transakcji, do której nie powinno dojść. Prezydent miasta wskazał podmiot, któremu wcześniejszy właściciel powinien sprzedać ten obiekt. Mówimy o kwocie 800 tysięcy złotych. I też tak się wydarzyło - mówi Mariusz Wołosz. Nowy właściciel zadeklarował utworzenie w EC Szombierki kompleksu kulturalno-rozrywkowego. Spółka zdobyła na ten cel 13,7 miliona złotych unijnej dotacji. Nie podjęła się jednak realizacji tego projektu - W mojej ocenie już na tamten czas podmiot ten nie miał potencjału do tego, żeby go (EC Szombierki - przyp. red.,) utrzymywać, a co więcej inwestować - stwierdza prezydent Bytomia, który w w sierpniu 2019 r. złożył wniosek do śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o kontrolę stanu zachowania zespołu EC Szombierki z wyposażeniem. 

Kontrola odbyła się w lutym 2020 roku. Wykazała wiele nieprawidłowości oraz konieczność wykonania prac zabezpieczających. W marcu 2021 roku Mariusz Wołosz poinformował, że właściciel nie zrealizował postanowień wojewódzkiego konserwatora zabytków - Budynek jest w zasadzie zdegradowany. Jest pozbawiony prawie wszystkich części metalowych. Rozbierana jest kostka brukowa wokół budynku. Brak światła na kominach - opisuje włodarz Bytomia.

Ja katalog swoich możliwości jako prezydent już wyczerpałem. Próbowałem przejąć EC Szombierki. Próbowałem go wykupić po cenie rynkowej. Ale żadna z naszych propozycji nie została przyjęta”

- mariusz wołosz.

 

Ostatnim naszym ruchem było zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tym, że obecny właściciel nie realizuje żadnego nakazu wojewódzkiego konserwatora zabytków - dodaje prezydent miasta. 

Mariusz Wołosz potwierdził w Poranku S24, że prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie.

W sprawie EC Szombierki z inicjatywy Kongresu Ochrony Zabytków powstał list otwarty do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Sygnatariusze listu domagają się ratowania niszczejącego kompleksu Elektrociepłowni Szombierki, Ich zdaniem to ostatnia szansa na zachowanie ważnego dla Bytomia i Śląska zabytku.

Jak wyjaśniono w liście, którego adresatami są też wojewoda śląski i marszałek woj. śląskiego, wobec m.in. dotychczasowych decyzji właścicielskich, obecnie ginie jeden z największych, najwartościowszych zespołów zabytkowej architektury postindustrialnej. Trwają przygotowania do licytacji komorniczej działek bezpośrednio przylegających do zabytku, których sprzedaż faktycznie uniemożliwi jego ratowanie.

Wśród sygnatariuszy wystąpienia są prezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) prof. Meinrad Maria Grewenig, architekci Tomasz Konior i Przemo Łukasik czy naukowcy dr hab. Tomasz Wagner z Politechniki Śląskiej oraz dr hab. Irma Kozina z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas poniedziałkowej prezentacji listu w Chorzowie prof. Kozina zasugerowała objęcie EC Szombierki statusem pomnika historii.

własne/PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.6µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3