Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Cieszyn: Rozbiórka dawnej strażnicy przy granicy ruszy w środę

Wiadomości
Zdjęcie: Urząd Miejski w Cieszynie
Rusza rozbiórka dawnej strażnicy przy granicznym moście Przyjaźni w Cieszynie. Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że wykonawca rozpoczął już prace przygotowawcze. Demontaż budynku ruszy w najbliższą środę.

Zaplecze budowy już jest. Trwa demontaż węzła cieplnego w budynku. 19 maja rozpoczną się roboty rozbiórkowe. Potrwają do 15 czerwca. W tym okresie mogą wystąpić ograniczenia w korzystaniu ze ścieżki rowerowej i deptaka

– powiedziała Koczwara.

Wyburzenie strażnicy to element projektu, który zakłada wzniesienie na jej miejscu budynku transgranicznego centrum informacji turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną. Otwarcie ma nastąpić w 2023 r.

Prace prowadzi firma z Żywca. Roboty budowlane mają potrwać 15 miesięcy. Wykonawca otrzyma 5,59 mln zł.

Koczwara powiedziała, że obok centrum informacji stanie replika wagonu tramwajowego, który ponad 100 lat temu kursował po mieście.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Liczyła niespełna 1,8 km. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone miedzy Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Zlikwidowano ją w 1921 r.

Źródło: PAP


Komentarze