Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

Cieszyn przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu dla Szpitala Śląskiego

Wybory2020
Samorząd Cieszyna przeznaczy 100 tys. zł na wsparcie zakupu do miejscowego Szpitala Śląskiego aparatu PCR, służącego do wykonywania badań na obecność koronawirusa, a także zestawów do wykonywania oznaczeń w kierunku Covid-19 – podał cieszyński magistrat.

Rzecznik władz miasta Katarzyna Koczwara poinformowała, że 100 tys. zł trafi do zarządu powiatu cieszyńskiego, a docelowo do Szpitala Śląskiego.

"Wszystkim zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców. Konieczna jest szybsza diagnoza i efektywniejsze wykonywanie testów, usprawnienie funkcjonowania Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dlatego wraz z innymi samorządowcami podjęłam decyzję o udzieleniu pomocy finansowej dla zarządu powiatu" – skomentowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

O zakupie sprzętu do szpitala zadecydowało w ubiegłym tygodniu starostwo, które prowadzi cieszyński szpital. Starosta Mieczysław Szczurek wskazywał wówczas, że dzięki zakupowi nie będzie już potrzeby wysyłania próbek do laboratoriów w Katowicach czy Warszawie. "Badania będą wykonywane na miejscu. Dzięki temu bardzo skróci się czas oczekiwania na wynik. Co istotne, koszt przebadania próbki w Cieszynie będzie kilkakrotnie tańszy w porównaniu do badań wykonywanych w laboratoriach spoza powiatu"– mówił.

Starosta podał, że kupiony zostanie system InGenius. Po wygaśnięciu epidemii koronawirusa będzie on służył do badań genetycznych, m.in. w przypadku gruźlicy. Rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara poinformowała, że zakup systemu oraz zestawów do wykonywania oznaczeń w kierunku Covid-19 to koszt prawie 500 tys. zł

Wsparcie inicjatywy zadeklarowali też prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka.

Sprzęt do Szpitala Śląskiego w Cieszynie powinien trafić jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.

Koczwara przypomniała, że cieszyński szpital w czasie epidemii koronawirusa jest jednym z kilku ośrodków w województwie śląskim, w którym hospitalizowane są osoby chore na Covid-19. (PAP)


Komentarze