Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Ciche środy w Muzeum Śląskim

Miasta
Tzw. ciche godziny podczas zwiedzania galerii stałych, a także specjalną strefę wyciszenia zaproponowało zwiedzającym Muzeum Śląskie w Katowicach. Takie rozwiązania podnoszą komfort zwiedzania osobom o wysokiej wrażliwości na bodźce.

Jak poinformował rzecznik placówki Paweł Doś, ciche godziny zwiedzania będą obowiązywać na wystawach stałych w Muzeum Śląskim w każdą środę od godz. 17 do godz. 20. W tym czasie będą wyłączone ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci.

Przy wystawach czasowych znajdują się natomiast informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania. W przestrzeni Galerii sztuki polskiej powstała natomiast strefa wyciszenia. Umożliwia ona odseparowanie się od bodźców; można tam skorzystać z dostępnych publikacji czy piłeczek antystresowych.

W stałej ofercie programowej Muzeum Śląskiego – mającego certyfikat Fundacji Prodeste potwierdzający otwartość na pracę z osobami ze spektrum autyzmu – są warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz lekcje muzealne przygotowane z myślą o osobach o wysokiej wrażliwości na bodźce. Rodzinom z dziećmi ze spektrum oferowany jest cykl warsztatów "Którędy do sztuki".

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w kilkuosobowych grupach. Prowadzący umożliwiają dzieciom poznawanie dzieł sztuki bez obciążania nadmiarem bodźców czy informacji. Podczas warsztatów wykorzystywane są autorskie metody pracy twórczej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne i terapii ruchem (Autism Movement Therapy).

Muzeum oferuje także zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Lekcje oparte są na pracy manualnej, a odbywają się w przestrzeniach galerii z wykorzystaniem pomocy dotykowych oraz w salach edukacyjnych. Tematy realizowane z grupami o specjalnych potrzebach edukacyjnych to: "Czym jest obraz?", "Zabawa z obrazami", "Baśnie śląskie", "Na krańcach świata", "W 60 minut dookoła świata", "W pracowni artysty".

Muzeum Śląskie w Katowicach od kilku lat działa w byłej kopalni węgla; wykorzystuje na ekspozycję część pokopalnianych obiektów. Na głębokości 14 metrów działają: Galeria sztuki polskiej 1800-1945, Galeria sztuki polskiej po 1945, Galeria śląskiej sztuki sakralnej oraz Galeria plastyki nieprofesjonalnej. Ogromne emocje i zainteresowanie wzbudza niezwykle ciekawa wystawa "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej prezentuje z kolei Centrum Scenografii Polskiej - jedyna taka jednostka w polskim muzealnictwie.(PAP)


Komentarze