Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Ciąg dalszy sporu o kopalnię w Mysłowicach

Wiadomości
Wczoraj w Mysłowicach odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której dyskutowano o projekcie uchwały powstania nowej kopalni Brzezinka 3.

Mysłowicka "wojna" o kopalnie nabrała tempa. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej dyskutowaniu o projekcie nowej uchwały doyczącej powstania kopalni w mieście. Temat ten budzi wiele kontrowersji, zarówno wśród władz jak i mieszkańców. Na Facebooku utworzono specjalny fanpage, który nosi nazwę "Nie dla nowej kopalni w Mysłowicach". Jest to forma sprzeciwu mieszkańców, którzy nie popierają tego projektu. 

Mówimy NIE dla wydanej koncesji na wydobycie węgla energetycznego w Mysłowicach warszawskiej Spółce Brzezinka 3 definiującej nasze miasto na kolejne 50 lat - sprzecznej z uchwałą ws. polityki energetycznej Polski do 2040 r polskiego rządu - PEP - opierającej się na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza

Mówimy NIE dla braku przeprowadzenia przez Prezenta Miasta Mysłowic studium wykonalności Brzezinka 3 wskazującego na korzyści ekonomiczne dla miasta i korzyści społeczne przeliczane na pieniądze z tytułu potencjalnego powstania kopalni.

Mówimy NIE dla sprzedania przyszłości Mysłowic za 25 mln zł rocznie warszawskiemu inwestorowi, który po raz pierwszy wpłaci te 5 % do budżetu za 10 lat, a w międzyczasie miasto i tak zbankrutuje; przy okazji tracąc potencjalne firmy inwestujące we wzrastające branże; na chwilę obecną takie firmy wnoszą rocznie 40% do budżetu miasta - czytamy w podstawowych informacjach zawartych na facebookowym fanpage "Nie dla nowej kopalni w Mysłowicach". 

Do akcji sprzeciwu wobec powstania nowej kopalni w Mysłowicach włączył się Wojciech Król, Poseł na Sejm RP i były kandydat na prezydenta Mysłowic oraz senator Gabriela Morawska-Stanecka. 

Zorganizowano dwie manifestacje, które obyły się w rejonie KWK Mysłowice oraz pod urzędem miasta. Przeciwnicy projektu powstania nowej kopalni uważają, że w czasach gdy od węgla powinno się odchodzić, z racji tego, że planowana jest transformacja energetyczna, a wszystkie kopalnie zostaną wygaszone w 2049 roku, kuriozalnym pomysłem jest budowa nowej kopalni. 

Gdy w Urzędzie Wojewódzkim trwają rozmowy o wygaszaniu poszczególnych kopalń, nie sposób nie wspomnieć o pomyśle budowy nowej kopalni w Mysłowicach (...) Budowanie nowej kopalni w Mysłowicach stoi w sprzeczności z interesami Śląska. Będziemy oprotestowywać koncesję, która stanowi zagrożenie dla Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

- napisał na swoim facebooku poseł wojciech król. 

Z kolei władze miasta - zastępca prezydenta Mysłowic, Mateusz Targoś odnosząc się do wszelkich zastrzeżeń nt. budowy nowej kopani, na swoim Facebooku napisał:  "Jestem w kontakcie z mieszkańcami, którzy zgłaszają uwagi i zastrzeżenia wobec tego przedsięwzięcia; analizuję sytuację związaną z potencjalnym rozpoczęciem wydobycia węgla przez spółkę Brzezinka 3; weryfikuję wszelkie aspekty finansowe w/w przedsięwzięcia; śledzę na bieżąco informacje związane z Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i jego ewentualnymi zmianami; jestem w kontakcie z przedstawicielami  Ministerstwo Klimatu i Środowiska, aby poznać cały proces i znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców Mysłowic."

 

Nowa kopalnia utworzyłaby jednak wiele miejsc pracy. Co zatem dalej z planowaną budową nowej kopalni w Mysłowicach? Czy uda się osiągnąć zgodę?


Komentarze