Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Chorzów: Od sierpnia przebudowa ul. Powstańców

Wiadomości
Przebudowę jednej z głównych arterii w centrum Chorzowa – ul. Powstańców – rozpoczną w sierpniu miejscowy magistrat i samorządowa spółka Tramwaje Śląskie. W środę władze miasta i przewoźnika podpisały umowę na wykonanie przewidzianych na kilkanaście miesięcy prac.

„To kilkanaście miesięcy utrudnień, ale myślę że kilkadziesiąt lat korzystania z dobrej infrastruktury. Tą inwestycją, którą dzisiaj zaczynamy, zamykamy ciąg inwestycji gdzie torowisko znajdowało się w jezdni. Przez ostatnie 10 lat wspólnie z Tramwajami zmienialiśmy infrastrukturę transportu drogowego” – powiedział wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Ul. Powstańców oraz pobliska ul. Hajducka są ostatnimi tego typu w Chorzowie, które w ostatnich latach nie doczekały się remontu. Na węższej ul. Hajduckiej torowisko jest dwutorowe i pokrywa się z pasami ruchu samochodów. Na ul. Powstańców tramwaje jeżdżą pojedynczym torem w osi szerokiej jezdni w kierunku chorzowskiego rynku.

W poprzednich latach chorzowski magistrat oraz Tramwaje Śląskie współpracowały już przy podobnych inwestycjach: miasto w części drogowej, spółka – tramwajowej. W ten sposób m.in. przebudowano ul. Armii Krajowej, przecinającą miasto od Katowic po Świętochłowice. Obecnie w tej formule remontowana jest ul. 3 Maja - łącząca centrum Chorzowa ze Świętochłowicami.

Podobnie w prowadzonych od listopada ub. roku dwóch przetargach dot. ul. Hajduckiej i Powstańców miasto dołączyło do postępowań koordynowanych przez tramwajową spółkę, poprzez swój Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

Umowę na przebudowę ul. Hajduckiej z firmą Silesia Invest (za 22,8 mln zł brutto; ta sama spółka pracuje już na ul. 3 Maja), podpisano pod koniec kwietnia br. - i te prace już trwają. Zwycięzcą postępowania na ul. Powstańców okazała się firma TOR-KAR-SSON, z ceną 11,5 mln zł brutto; prace mają ruszyć w sierpniu.

Choć ze względów proceduralnych nie udało się rozpocząć robót w jednym czasie, to cieszę się, że w miarę możliwości są ze sobą skoordynowane i przy jednym wyłączeniu ruchu tramwajowego będą mogły być prowadzone roboty budowlane na obu zadaniach” - powiedział prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik.

Już od maja br., gdy zaczęto prace na ul. Hajduckiej, tramwaje linii nr 20 kursują w skróconej relacji: Katowice Szopienice pętla – Chorzów Batory zajezdnia, linia nr 40 została zawieszona, a dla linii nr 7 i 17 skorygowano rozkłady jazdy i obsadę taborową. Autobusowa komunikacja zastępcza, oznaczona jako T-40, kursuje w relacji: Chorzów Batory zajezdnia – Chorzów Rynek.

Na ul. Powstańców przewidziano kompleksową przebudowę 600-metrowego torowiska (zostanie ułożone na płytach prefabrykowanych). Sieć trakcyjna ma trafić na nowe słupy oświetleniowo-trakcyjne. Zbudowane zostaną nowe: nawierzchnia jezdni, chodniki i miejsca postojowe. Podobny zakres prac dotyczy niespełna 900-metrowego odcinka ul. Hajduckiej - od al. Bojowników o Wolność i Demokrację.

Na realizację części drogowej prac wykonawca ma 19 miesięcy od dnia podpisania umowy; część tramwajowa ma być gotowa 6 miesięcy wcześniej. Koszt inwestycji po stronie miasta to blisko 3,5 mln zł.

Tramwaje Śląskie prowadzą zadania dot. ul. Powstańców i Hajduckiej w ramach unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Składający się z trzech etapów projekt szacowany jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnego dofinansowania). Zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę kilku kilometrów nowych linii oraz zakup 45 tramwajów.(PAP)


Komentarze