Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle już działa!

Skocz w Beskidy
Od soboty w Wiśle działa już Centrum Edukacji Ekologicznej. Ośrodek przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym na Jonidle to nowa instytucja edukacyjna, w której odwiedzać można nie tylko ciekawą salę ekspozycyjną ale także piękne ogrody.

Przecięciem zielonej wstęgi przed budynkiem rozpoczęło się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. 10 października 2020 roku burmistrz Wisły Tomasz Bujok wraz ze Zdzisławem Pilchem – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta oraz pięknie po góralsku ubranymi przedstawicielami najmłodszego pokolenia wiślan, uroczyście dokonali tej czynności.

Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy oraz turyści przez dwa dni uczestniczyli w Eko-Jesieni, czyli weekendowych wydarzeniach zorganizowanych w ogrodach CEE w związku z oficjalnym otwarciem placówki. Słoneczna pogoda stanowiła wspaniałą okazję do spędzenia soboty pośród pięknie zagospodarowanych ogrodów. Na gości czekało mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, animacje w duchu eko, warsztaty eko biżuterii i eko designu czy program Fundacji „Arka” z wystawą o czystym powietrzu i zabawami w temacie świata zwierząt i roślin. Było też stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Wisła a także pokazy kuchni molekularnej, eko ryneczek ze zdrową żywnością z wiślańskich pól, łąk, lasów i pasiek zadowoliły uczestników wydarzenia. Nie zabrakło też regionalnej muzyki, goście mogli usłyszeć góralską kapelę Wisła.

Pierwsi goście podczas otwarcia sali prezentacyjnej obejrzeli program artystyczny pod tytułem „Cztery Żywioły” w wykonaniu uczniów klasy VI ze szkoły podstawowej z Wisły Jawornika. Wyemitowano również krótki film obrazujący jak w ciągu roku zmienił się teren Jonidła.

Niedziela została mocno zdominowana przez pogodę. Choć jesienny deszcz bywa przeszkodą w aktywnym spędzaniu czasu, nic takiego nie miało miejsca podczas drugiego dnia Eko-Jesieni w Centrum Edukacji Ekologicznej. Warsztaty „Las w szkle” stały się ciekawym i kreatywnym tematem - z zadowoleniem udział w nim wzięło ponad 20 osób. Świat roślin Beskidu Śląskiego był inspiracją do tworzenia wspaniałych, kolorowych kompozycji z mchu, kory, paproci, leśnych kwiatów i kamieni.

Po warsztatach w sali prezentacyjnej rozpoczął się happening muzyczny pod nazwą „Eko-zwierzaki” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego Wit -Wit. Doskonała zabawa połączona z muzyką i nauką o segregacji odpadów, dbałości o zwierzęta i oszczędzaniu wody przyniosła radość zarówno dzieciom jak  i rodzicom. Na koniec wszyscy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w informacje dotyczące pożyteczności pszczół i produktów pszczelich, których dzięki zaaranżowanej w sali pasiece można było skosztować.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało dzięki staraniom władz miasta Wisła, przy współpracy i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach projektu pod nazwą „Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego w Gminie Wisła”.


Komentarze