Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku z nominacją do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie

fot. UM Rybnik
CAL znalazło się na liście 40 projektów nominowanych do nagrody EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. Chodzi o jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie, ustanowioną w 1988 r. przez Unię Europejską i Fundació Mies van der Rohe w Barcelonie.

Wyboru 40 projektów nominowanych do nagrody międzynarodowe jury dokonało spośród 532 wyjątkowych realizacji z całej Europy. Na tzw. „krótkiej liście” ogłoszonej podczas ceremonii otwarcia wystawy „Transformation Strategies: European Architecture as Caregiver” w Lithuania EXPO 2020 na Expo 2020 Dubai znalazły się dwa projekty z Polski, w tym projekt Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku autorstwa MWArchitekci.

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

Mieszkańcy zyskali przestrzeń, z którą mogą się utożsamiać. To miejsce zachęca nowoczesną aranżacją, dając możliwość organizacji w komfortowych warunkach różnego typu działań, takich jak przedstawienia, zawody sportowe, spotkania, festyny, zebrania. To bardzo ważne dla integracji lokalnej społeczności dzielnicy. Dostrzeżenie potencjału tego miejsca, jego architektonicznej wyjątkowości na forum międzynarodowym, to spore wyróżnienie dla Rybnika, podkreślające prestiż miasta”

wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W lutym br. ogłoszona zostanie finałowa piątka EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, w kwietniu poznamy zwycięzcę nagrody.

 

Źródło: UM Rybnik


Komentarze