Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

CBA zatrzymało 17 osób za wyłudzenia VAT

Wiadomości
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób podejrzanych w śledztwie nadzorowanym przez zachodniopomorską Prokuraturę Krajową. Osoby te mają zarzuty m.in. udziału w grupie przestępczej i zbrodni VAT-owskich.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób. Są to osoby podejrzane w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT.

W działaniach wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Akcję przeprowadzono w województwie mazowieckim, głównie w Warszawie i okolicach, ale także na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano 17 osób i przeszukano kilkanaście obiektów, w tym biura rachunkowe, zabezpieczono sprzęt elektroniczny i a także dokumenty
 – podał w piątek Paweł Żukiewicz z biura prasowego CBŚP.

Żukiewicz dodał, że zatrzymani to osoby prowadzące działalności gospodarcze, w ramach których "mogli przyjmować i wystawiać fikcyjne faktury” lub pośredniczyć przy ich w wymianie pomiędzy innymi podmiotami gospodarczymi. Większość tych podmiotów zarejestrowana była na "słupy", a same firmy nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.

Prokurator przedstawił dwóm zatrzymanym zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, 14 zatrzymanych usłyszało zarzut udziału w tej grupie. 10 osób odpowie za tzw. zbrodnie vatowskie, za co mogą im grozić kary do 25 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował pięć osób, pozostali zostali objęci tzw. wolnościowymi środkami zapobiegawczymi. PK podała, że śledztwo, w związku z którym doszło do zatrzymań, ma związek z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wystawianie nierzetelnych faktur VAT i przekazywaniu ich kolejnym podmiotom "w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych poprzez nie zgłaszanie właściwym organom podatkowym rzeczywistej podstawy i przedmiotu opodatkowania oraz wyłudzenia podatku VAT". Kwota, na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur to ok. 63 mln zł, natomiast uszczuplenie budżetu państwa w wyniku przestępczej działalności określono na ok. 13 mln zł.

Z ustaleń PK i CBŚP wynika, że grupa przestępcza "prała" pieniądze i tworzyła fałszywą dokumentację księgową, zawierała fikcyjne umowy, by ukryć przestępne pochodzenie środków, a także uniemożliwić orzeczenie ich ewentualnego przepadku. Śledczy zebrali materiał dowodowy wskazujący na to, że grupa działała od października 2014 roku do stycznia 2019 roku, głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zarzuty w tej sprawie usłyszały już 92 osoby. Postępowanie obejmuje także 250 firm z całego kraju.

 

PAP