Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Bytom w rękach mieszkańców

Bytom stawia na dialog. Tutaj, mieszkańcy mają wpływ na podejmowane decyzje – biorą udział w konsultacjach społecznych, angażują się w działania trzeciego sektora, pomagają nawet w mapowaniu ścieżek rowerowych! Dzięki temu, miasto może rozwijać się w takim kierunku, w jakim chcą tego mieszkańcy.

W Bytomiu każdy głos się liczy, a władze miasta chętnie współpracują z mieszkańcami. Relacje przynoszą bardzo dobre efekty, dlatego bytomianie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym.

Rewitalizacja konsultowana

W Bytomiu partycypacja społeczna to nie slogan. Mieszkańcy biorą aktywny udział w konsultacjach projektów proponowanych przez miejskie podmioty. Dobrym przykładem jest troska o ulicę Zaułek, która jest jedną z najstarszych ulic w mieście. Wkrótce Zaułek zmieni się tak, jak chcieliby tego sami mieszkańcy. W projekcie uwzględniono między innymi: nowe oświetlenie ulicy, zamknięcie podwórka w porze nocnej od strony Rynku oraz ulicy Gliwickiej i Dzieci Lwowskich, uporządkowanie placu gospodarczego, nowe nasadzenia krzewów i kwiatów, tablice informujące o historii Zaułka, a także elementy małej architektury, iluminacje oraz strefę dla mieszkańca. - Chcemy przywrócić dawny blask tej ulicy, tym bardziej, że jako jedna z nielicznych zachowała swój średniowieczny kształt – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Planujemy rewitalizację Zaułka w latach 2021-2022. Tak jak w przypadku ul. Dworcowej, będziemy starać się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych – dodaje Michał Bieda.

Konsultacjom została poddana także rewitalizacja ul. Mickiewicza i ul. Dworcowej. Podczas spotkań z projektantami i przedstawicielami gminy, mieszkańcy mieli okazję zaprezentować swoje oczekiwania.

Od budżetu obywatelskiego do realizacji

Bytomianie chętnie korzystają z możliwości realizowania swoich pomysłów przy pomocy Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego – #BO_Bytom. Budżet obywatelski powrócił do Bytomia w ubiegłym roku i od razu zgromadził 61 projektów, na które głosowało 27 tys. osób! Trzy projekty zostały skierowane do realizacji. Jednym z dobrych pomysłów, który nie uzyskał wystarczającej liczby głosów w ubiegłorocznej edycji #BO_Bytom, był projekt Zielonej Strefy ul. Katowickiej.

Uznaliśmy, że warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom bytomian i mimo wszystko stworzyć przy ul. Katowickiej zieloną enklawę.

prezydent bytomia, mariusz wołosz

I tak w miejscu wyburzonej kamienicy powstanie park kieszonkowy. W tym roku środki w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego wynosiły blisko 4,7 mln zł, a po głosowaniu do realizacji zostało zgłoszonych aż 15 projektów.

Którędy droga rowerowa, jacy artyści na Dni Bytomia

Bytomianie wybierają co roku artystów, którzy mają wystąpić na scenie podczas Dni Bytomia. Decydują też o tym, którędy przebiegnie droga rowerowa. Podczas trwającej miesiąc akcji mapowania tras rowerowych #BytomNaKole 200 rowerzystów przejechało 46,5 tysiąca kilometrów, przemierzając 100 unikalnych tras rowerowych i spalając 2 mln kalorii. Udostępniane w ramach akcji #BytomNaKole trasy bardzo często biegły pomiędzy centrum miasta a poszczególnymi dzielnicami. Były to zarówno trasy rekreacyjne, jak i komunikacyjne. - To dla miasta sygnał, by w ramach kolejnych inwestycji drogowych zwrócić szczególną uwagę na poprawę infrastruktury rowerowej pomiędzy dzielnicami – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Prezydenckie spotkania i mikrodotacje

Dużą popularnością cieszą się spotkania prezydenta z mieszkańcami. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami konkretnych dzielnic, prezydent Mariusz Wołosz wie, z jakimi problemami borykają się na co dzień lokalne społeczności. Urząd Miasta współpracuje także ściśle z organizacjami pozarządowymi. W tym roku powstało prowadzone przez NGO-sy Centrum Organizacji Społecznych, sieciujące bytomskie organizacje pozarządowe i będące operatorem regrantingu.

W tym roku mieszkańcy w ramach regrantingu zgłosili projekty społeczne oraz inwestycyjne. W sumie do rozdysponowania było 80 tys. zł. Zainteresowanie mikrodotacjami było tak duże, że całe dofinansowanie zostało rozdzielone już w pierwszym etapie. Projekty były bardzo zróżnicowane. Wśród nich były m.in. akcje związane z wykonaniem mozaik, nasadzeniami drzew, rewitalizacją podwórka. – Tegoroczny konkurs pokazał po raz kolejny, że bytomianie potrafią się zjednoczyć i wspólnie działać dla dobra lokalnej społeczności – mówi Ewa Śliwoń ze Stowarzyszenie Manuffaktura.

Bytom to miasto, które łączy i pobudza do wspólnego działania.


Komentarze