Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Uczczono 100. rocznicę powołania Korfantego na komisarza plebiscytowego [FOTO]

Wiadomości
Setną rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na polskiego komisarza plebiscytowego uczczono w czwartek w Bytomiu (Śląskie). Zorganizowano m.in. spacery śladami jednego z najwybitniejszych polityków Polski międzywojennej i koncert.

Wydarzenia, jakie rozgrywały się na Śląsku sto lat temu, miały ogromny wpływ na przyszłość naszego regionu w odrodzonej Polsce. Postacią nierozerwalnie związaną z tymi wydarzeniami był Wojciech Korfanty, który 20 lutego 1920 roku został mianowany polskim komisarzem plebiscytowym”

powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz

W ramach obchodów już od rana uczniowie bytomskich szkół uczestniczyli w spacerach edukacyjnych śladami Korfantego. Przygotowano dla nich materiały historyczne, m.in.: mapownik, filmową encyklopedię powstań śląskich, czy spacerownik po Bytomiu, poświęcone polskiemu komisarzowi plebiscytowemu oraz kluczowym wydarzeniom w walce o polskość Śląska.

Główne uroczystości odbyły się na bytomskim Rynku z przedstawicielami władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, posłów i senatorów RP oraz przedstawicieli miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, między innymi: Katowic, Świętochłowic, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór. W obchodach wzięła również udział wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Gościem honorowym był prawnuk Wojciecha Korfantego – Michael Korfanty.

Czytaj także: Wojciech Korfanty - pomnik odsłonięto w Warszawie

W trakcie uroczystości pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy przy ul. Gliwickiej, w miejscu dawnego hotelu "Lomnitz" – siedziby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego - złożono wiązanki kwiatów. Mieszkańcy ułożyli wspólnie napis BYTOM 20.02.2020. Dzień z Wojciechem Korfantym zakończył koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu.

Organizatorami uroczystości byli: miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zaś partnerami m.in.: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-19 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników "Rzeczpospolita" i "Polonia". Polityczny przeciwnik Józefa Piłsudskiego, w 1930 r. został osadzony w twierdzy w Brześciu. W 1935 r. w obawie przed represjami udał się na emigrację. Tam stał się jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. W kwietniu 1939 r. wrócił do Polski i niedługo potem został aresztowany. W więzieniu ciężko chorował, a wkrótce po zwolnieniu, 17 sierpnia 1939 roku, zmarł.

Korfanty spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków. (PAP)

Foto: UM Bytom


Komentarze