Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Bytom stawia na zabytki i nowoczesność

Zdjęcie: Wikipedia.org / Adrian Tync
Chcesz zamieszkać w pięknym i zabytkowym budynku? W Bytomiu jest to możliwe. W mieście powstają nowe mieszkania i lokale biurowo-usługowe w zabytkowym otoczeniu. Wiele starodawnych obiektów odzyskuje blask.

W Bytomiu realizowanych jest wiele inwestycji rewitalizujących stare, zabytkowe budynki. Jedną z firm prowadzących tego rodzaju projekty jest DAW Bytom. Firma odnawia tzw. Willę Danielsena, czyli budynek przy ul. Wrocławskiej 6 i 6A. W obiekcie będzie znajdował się żłobek i przedszkole, które będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Wartość projektu wynosi 3 mln 820 tys. zł.

Remont budynków zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem potrzeb tych instytucji opiekuńczych. Przedszkole będzie ukierunkowane na rozwój sportowy dzieci oraz naukę języków obcych. Profilowane przedszkole oraz żłobek ułatwią wielu rodzicom powrót na rynek pracy i dadzą poczucie, iż ich dzieci mają jak najwyższe standardy rozwoju 

- mówi Tomasz Pronobis, koordynator projektu z firmy DAW Bytom.

Jak informuje przedstawiciel firmy DAW Bytom, przedszkole będzie miejscem promującym zdrowie, aktywność ruchową oraz postawy prośrodowiskowe. Będzie to również przestrzeń, w której miejsce odnajdą dzieci z niepełnosprawnościami.

Chcemy, aby dzieci miały zapewniony nie tylko prawidłowy rozwój poznawczy, ale przede wszystkim. aby mogły wyrażać siebie, swoje emocje. Ważne jest dla nas dostrzeganie w każdym dziecku potencjału, który należy rozwijać. Mając doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, chcemy również zapewnić im przestrzeń do indywidualnego rozwoju pracując najnowocześniejszymi metodami takimi jak m.in. terapia integracji sensorycznej, terapia Biofeedback, Metoda krakowska, terapia Tomatisa. Niezwykle ważne jest powstanie takiego miejsca w Bytomiu 

- dodaje Tomasz Pronobis.

Renowacja na podstawie starych fotografii

Natomiast jeszcze w tym roku ma zakończyć się odnawianie budynków przy ul. Krakowskiej i Szymanowskiego.

W budynku przy ul. Krakowskiej wykonano kapitalny remont w konsultacji z konserwatorem zabytków. Szukaliśmy starych fotografii i na ich podstawie prowadzono renowację budynku 

- mówi deweloper Janusz Nokielski. I tak neogotycka kamienica wypiękniała: jej elewację znów ozdabiają barwne polichromie.

Pozostały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe przy elewacji, wykończenia w dolnych kondygnacjach, rekonstrukcja schodów oraz odnowa wieżyczki. W budynku znajdzie się 27 mieszkań oraz lokal użytkowy o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych.

Budynek przy ul. Szymanowskiego został rozebrany i postawiony praktycznie od nowa. W budynku znajdują się 24 apartamenty: kawalerki, mieszkania dwupokojowe czy M4 z widokiem na Rynek oraz jeden duży lokal użytkowy o powierzchni 280 metrów kwadratowych. Trwają prace wykończeniowe, które mają zakończyć się we wrześniu. Wkrótce poinformujemy, jakie będą warunki wynajmu lokali

- mówi Janusz Nokielski/

W Bytomiu warto inwestować w stare kamienice, ale pod wynajem. To jest bardziej opłacalne niż sprzedaż mieszkań. W Katowicach i Gliwicach kamienice są o wiele droższe niż w Bytomiu, ale ceny najmu nie różnią się już aż tak bardzo - tłumaczy deweloper.

Inwestycje mieszkaniowe w dzielnicach Bytomia

Również deweloper Leszek Dziub stawia na tradycję w nowej odsłonie. W Bytomiu-Miechowicach powstają nowe budynki, spośród których jeden został wybudowany jako kontynuacja rozpoczętej ćwierć wieku temu inwestycji.

Przy ul. Reptowskiej 22-24 powstał dwuklatkowy 6-kondygnacyjny budynek. Na parterze otwarto gabinet stomatologiczny. Są trzy rodzaje mieszkań: 48-, 68- i 88-metrowe z dużymi balkonami. Większość lokali została już sprzedana. Przy ul. Nickla rozpoczęliśmy budowę 5-kondygnacyjnego budynku, mają powstać trzy takie budynki. Przy ul. Witczaka 7 robimy oficynę i w budynku będzie sześć pięknych mieszkań z ogrzewaniem gazowym, dużymi piwnicami. Z kolei przy ul. Bławatkowej powstaje budynek usługowo-mieszkaniowy, a w tym miejscu były tylko 25-letnie ściany piwnicy po plajcie ówczesnego inwestora 

- wymienia Leszek Dziub.

Budynek przy ul. Nickla ma powstać w ciągu dwóch lat, oficyna ma zostać oddana do użytku już w marcu 2022 roku, a prace przy ul. Bławatkowej mają zakończyć się w maju przyszłego roku.

Warto wspomnieć również o budynku dawnej szkoły przy ul. Narutowicza w Bytomiu. Wraz z przyległymi terenami – w tym z placem zabaw – został on sprzedany prywatnemu inwestorowi. Prywatny właściciel ma zamiar stworzyć tu nowe mieszkania.