Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Bytom stawia na rozwój edukacji

Wiadomości
Zdjęcie: UM Bytom
10 mln zł na budowę nowego Przedszkola Miejskiego nr 58 w Miechowicach, a także kilka milionów złotych na remonty w kilkunastu szkołach i przedszkolach w Bytomiu. Bytom inwestuje w modernizację bazy edukacyjnej. Zmian jest bardzo dużo.

Wśród placówek edukacyjnych, w których zostały lub zostaną przeprowadzone prace remontowe oraz budowlane są szkoły podstawowe nr 3 i 27, a także przedszkola nr 4, 10, 30, 32, 36, 42, 43, 48, 52 i 53. Z kolei w Miechowicach powstanie od podstaw pierwsze od 16 lat nowe 9-oddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym.Na ten cel miasto pozyskało środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Miliony na termomodernizacje

Z 78 milionów złotych, które przyznano na projekty w ramach ZIT, aż 12% trafi do Bytomia. To dla nas bardzo dobra wiadomość. Przygotowywaliśmy dobre wnioski, które pozytywnie przeszły ocenę ekspertów i zostały wskazane do dofinansowania. To będzie trudne zadanie, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia z dużymi wzrostami kosztów cen usług budowlanych. Mimo to, nie załamujemy rąk i będziemy starali się dobrze wykorzystać dotację 

– mówi prezydent Mariusz Wołosz, od 15 czerwca członek Zarządu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

W Przedszkolu nr 10 zostanie wykonana termomodernizacja. W jej ramach zostaną wykonane m.in. roboty ociepleniowe dachów, ścian, piwnic, a także wymiana drzwi i okien. Celem zadania jest poprawa efektywności energetycznej budynku. Dotacja na ten cel wynosi 2,3 mln zł, a łączna wartość projektu – 2,7 mln zł.

Z kolei ponad milion złotych dofinansowania (unijnego i z budżetu państwa) otrzymał projekt termomodernizacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 przy Placu Klasztornym. Budynek zostanie ocieplony, wymienione zostaną drzwi i okna, a także centralne ogrzewanie i oprawy oświetleniowe. Łączna wartość projektu to ponad 1,1 mln zł.

Również około milion złotych z budżetu gminy Bytom zostanie przekazanych na kolejne remonty w dziewięciu miejskich przedszkolach. Wśród zaplanowanych inwestycji są m.in. remonty łazienek w Przedszkolu nr 43, termomodernizacja elewacji budynku w Przedszkolu nr 48 oraz modernizacja instalacji elektrycznej w Przedszkolu nr 53.

Bytom stawia na edukację

Remont i rozbudowa budynku trwa również w Przedszkolu Miejskim nr 36 w Karbiu. Po wakacjach będzie tam więcej miejsca, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W placówce powstaną dwie dodatkowe sale przedszkolne przeznaczone dla 25 dzieci każda wraz z zapleczem sanitarnym oraz pomieszczeniem dla pracowników oraz logopedy. Ponadto, przy wejściu powstaną szatnie dla nowych grup przedszkolnych, zniwelowane zostaną również różnice poziomów pomiędzy wejściem a terenem, co ułatwi poruszanie się również osobom z niepełnosprawnościami.

Rozwój edukacji to również inwestycje w nowe obiekty. Takim będzie budowa nowego Przedszkola Miejskiego nr 58 przy ul. Nowej 66 w Bytomiu-Miechowicach za ponad 10,3 mln zł. Projekt przewiduje nie tylko budowę nowego 9-oddziałowego przedszkola z oddziałem żłobkowym, ale również zagospodarowanie terenu rekreacyjnego oraz budowę parkingu. Cała inwestycje zostanie zrealizowana dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Warto również dodać, że Bytom pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych środki na inne inwestycje edukacyjne. Spośród 3,5 mln zł pozyskanych środków część zostanie przeznaczona na budowę boiska z placem zabaw przy Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Świętochłowickiej oraz modernizację i adaptację budynku szkoły i sali gimnastycznej po gimnazjum na cele edukacyjno-kulturalne przy ul. Stolarzowickiej.

Kolejne bytomskie przedszkola są rozbudowywane a szkoły modernizowane. Dzięki milionom złotych z budżetu miasta, a także pozyskanych przez miasto środkom zewnętrznym najmłodsi mieszkańcy mogą uczyć się i bawić w coraz lepszych warunkach 

- mówi Barbara Freier-Pniok, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wśród remontów placówek edukacyjnych w mieście należy również wymienić również Przedszkole nr 4 (renowacja dachu), nr 30 (wymiana okien), nr 32 (termomodernizacja i monitoring), nr 42 (konserwacja dachu), nr 43 (w związku z przeniesieniem do SP 33), nr 48 (remont dachu), nr 52 (modernizacja dachu), a także nr 53 (modernizacja instalacji elektrycznej).


Komentarze