Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

„Bytom się zieleni”

Wiadomości
Gdyby prowadzący teleturniej zadał Wam pytanie o milion: powierzchnię, którego z miast Górnego Śląska zajmują w 24 procentach tereny zielone, znalibyście odpowiedź? To Bytom, niegdyś miasto węgla i stali, teraz miejsce zielone, w którym można odetchnąć pełną piersią.

W Bytomiu, aby odpocząć od miejskiego zgiełku wcale nie trzeba pokonywać dziesiątek kilometrów. Wystarczy odwiedzić jeden z parków lub wybrać się do lasu poza ścisłym centrum Bytomia, gdzie można się cieszyć błogą ciszą na łonie natury. Tam, gdzie kiedyś słychać było huk maszyn, dziś triumfuje przyroda, tworząc wyjątkowy krajobraz przyrodniczej różnorodności.

Bytomianie mogą odpoczywać w dwunastu parkach położonych w różnych częściach miasta. Park Miejski im. Franciszka Kachla, Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach są parkami zabytkowymi, co tylko dodaje im niesamowitego uroku.

Obok parków, Bytom może pochwalić się Miechowicką Ostoją Leśną, Rezerwatem Przyrody Segiet, Żabimi Dołami oraz Suchogórskim Labiryntem Skalnym. Weekendowa wycieczka pozwoli odkryć zainteresowanym to zielone oblicze miasta. To dzięki tym miejscom można spojrzeć na Bytom z innej perspektywy.

Bardzo ważnym elementem tej rekreacyjnej i wypoczynkowej części miasta jest infrastruktura sportowa i rekreacyjna, która pozwala na spędzenie czasu na łonie natury w gronie rodzinnym. Place zabaw, siłownie pod chmurką czy stoły do gry w szachy są obecnie stałym elementem wielu bytomskich parków. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla mogą skorzystać z kortów tenisowych, basenu czy skate parku.

Obrazu wielu zielonych miejsc Bytomia dopełnia zabytkowa architektura. Warto zwrócić uwagę na rewitalizowaną obecnie oficynę pałacu rodziny Tiele-Wincklerów, która znajduje się w miechowickim Parku Ludowym. Obiekt powoli odzyskuje blask – po remoncie będzie dostępny dla zwiedzających i stanie się areną koncertów i wydarzeń kulturalnych. W sąsiedztwie miechowickiego pałacu swe dostojne miejsce ma pomnik przyrody – trzystuletni platan klonolistny im. Jana III Sobieskiego.

Zielone tereny Bytomia, to także przebogata flora i fauna, którą można podziwiać podczas spacerów ścieżkami edukacyjnymi i przyrodniczymi. Miłośnicy ornitologii na poprzemysłowym terenie Żabich Dołów odnajdą malownicze stawy, a w ich rejonie ponad sto gatunków ptaków. W podziemiach tarnogórsko-bytomskich – obszarze ochrony NATURA 2000 – spotkamy kilkanaście gatunków nietoperzy, które teren 300 km podziemnych korytarzy wybrały na swe siedlisko. Zwolennicy odpoczynku w cieniu drzew powinni udać się na spacer do Rezerwatu Przyrody Segiet, gdzie przed upalnym słońcem ochronią korony 150-letnich buków lub do Miechowickiej Ostoi Leśnej, gdzie spotkamy egzotyczne tulipanowce amerykańskie, żywotniki i jodły kalifornijskie, które do Miechowic sprowadził XIX-wieczny magnat przemysłowy Hubert von Tiele-Winckler.  

Bytom z każdym rokiem zmienia swoje oblicze. Z miasta kojarzonego z przemysłem ciężkim i górnictwem staje się miejscem przyjaznym środowisku i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

foto: FB Miasto Bytom


Komentarze