Bytom: Nowe życie w starej poczcie

D4 N0225 kopia

Redakcja

2 czerwca 2021

Gdyby przeprowadzić wśród bytomian sondę, z prośbą o wskazanie najbardziej rozpoznawalnego elementu ulicy Piekarskiej, zapewne większość z respondentów wskazałaby budynek starej poczty. Zdanie to podzielają nowi najemcy, którzy niedawno przenieśli tu swoją kancelarię adwokacką.

Przypomnijmy, że liczący 113 lat neorenesansowy gmach dawnej Poczty Głównej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście. W 2014 roku zabytkowy budynek kupiła firma KBP BWI Polska (współwłaścicielem jest firma Invest Dom Wiesława Wiśniewskiego),  która zajmuje się obsługą rynku nieruchomości. Nowemu właścicielowi od początku przyświecał jeden cel - ocalić budynek przed zniszczeniem i wykorzystać jego potencjał.

Obecnie w zabytkowym budynku swoje biura ma siedem firm, z których część związana jest z branżą telekomunikacyjną. Przy ul. Piekarskiej zainstalowała się ostatnio kancelaria adwokacka.

Przygodę z tym budynkiem rozpoczęliśmy stosunkowo niedawno, jesteśmy jednymi z pierwszych najemców. Uważamy, że to jedna z architektonicznych wizytówek Bytomia, która zasługuje na drugie życie. Nasze biura są przestronne, a sam gmach doskonale zlokalizowany - mówi mec. Mateusz Bogucki, który przeniósł tu swoją kancelarię adwokacką z pl. Kościuszki.

 6 tys. mkw. na nowe inicjatywy

Kiedy przemierzamy ulicę Piekarską, nasz wzrok przyciąga bogate zdobienie elewacji dawnego budynku poczty, na której umieszczono płaskorzeźby nawiązujące do niegdysiejszej funkcji obiektu. Jej wykonana z piaskowca i cegły klinkierowej elewacja została wyczyszczona, naprawy doczekały  się też fragmenty dachu. Po renowacji swój urok odzyskały ozdobne szczyty, masywne portale, eleganckie wykusze i loggie. Obecnie trwają prace budowlano-remontowe wewnątrz budynku, polegające na dostosowaniu pomieszczeń do funkcji biurowych.

Z pomocą inwestorowi przyszła bytomska pracownia architektoniczna Medusa Group, która zaprojektowała pierwsze piętro zabytkowego obiektu.

Centrum usług prawniczo-administracyjnych

 

Na parterze budynku, we wschodnim skrzydle trwają już gruntowne remonty. - Część  pomieszczeń przygotowana jest już do końcowego malowania, przed nami roboty związane z położeniem nowej podłogi. Prowadzimy już rozmowy z kolejnymi najemcami, także związanymi z branżą prawniczo - administracyjną, którzy są zainteresowani wynajęciem u nas powierzchni biurowej - mówi Adam Czeladzki.

Wspomnienie „międzymiastowej”

 

Historia Starej Poczty sięga początku ubiegłego stulecia. Zaprojektowany przez Karla Fischera gmach wzniesiono z cegły i kamienia, w stylu neorenesansowym. Zastąpił on zlikwidowaną pocztę na rogu ulicy Dworcowej i Bulwaru. W latach 50. XX wieku budynek został przebudowany, zniszczono wówczas w dużej mierze oryginalny wystrój gmachu, pozostawiono elementy klatki schodowej oraz masywne drzwi.

Wielu mieszkańców Bytomia pamięta jeszcze czasy, kiedy budynek należał do Telekomunikacji Polskiej, a na parterze obiektu działała centrala telefoniczna skąd można było wykonać międzymiastowe lub międzynarodowe  połączenie. Po kabinach nie ma już śladu, a budynek czeka na nowych najemców.

Bytom może być jak Praga i Budapeszt, bo to bardzo ładne miasto, czego przykładem jest obiekt przy ul. Piekarskiej. Coraz częściej dostrzegają to też ludzie, którzy przyjeżdżają do Bytomia z innych części Polski, spoza Śląska. Liczymy, że zobaczą w tym mieście taki potencjał, jaki my widzimy

mówi Adam Czeladzki, pełnomocnik firmy KBP BWI Polska i wicemistrz Europy w szybownictwie.

źródło: UM Bytom

Brama glowna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3