Csm IMG 2897 targikato 657efeaabb

Redakcja

27 października 2020

Bytom kulturą stoi międzygalaktyczny zlot superbohaterów, prestiżowy festiwal muzyki klasycznej, święto kinomaniaków, czy wielkie imprezy plenerowe. W Bytomiu organizowanych jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych, w których po prostu trzeba wziąć udział.

Bytom przyciąga miłośników kultury z regionu, kraju a nawet gości z zagranicy. Do najbarwniejszych bytomskich wydarzeń kulturalnych należy Festiwal Dziwnie Fajne z Międzygalaktycznym Zlotem Superbohaterów na czele. Dzięki staraniom władz miasta i organizatorów, Festiwal powrócił do Bytomia po dwóch latach. A wraz z nim Przemarsz Superbohaterów, na który ściągają superbohaterowie z regionu i kraju.

Bytom był kulturalną stolicą Śląska. Teraz potrzebuje mocy i zaangażowania oraz pewnej atencji. Stąd Zlot Superbohaterów. W grupie chcemy pokazać, że są tutaj ludzie pozytywni, tolerancyjni, którzy mają ochotę przywrócić wielką świetność miastu

mówi Mariusz Kałamaga, jeden z organizatorów wydarzenia.

Przemarsz Superbohaterów przez miasto to szczególny punkt programu i nie tylko dlatego, że dzieci razem ze swoimi rodzicami mogą bardzo miło spędzić czas. Międzygalaktyczny Zlot pokazuje, że każdy z nas jest bohaterem i nie potrzebuje specjalnego stroju i mocy, aby pomagać innym. Dlatego podczas Festiwalu można oddać krew lub zapisać się do bazy dawców szpiku. W ten sposób można przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

KONCERT W SĄDZIE I OPEROWE TALENTY

Melomani też mają swoje święto w mieście. To Gorczycki Festiwal, wydarzenie które gromadzi miłośników muzyki barokowej. Gorczycki Festiwal pielęgnuję pamięć o wybitnym kompozytorze – Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim. Wydarzenie, które organizowane jest we współpracy z Miastem Bytom, przełamuje bariery. Wybitni artyści wykonują najważniejsze utwory muzyki klasycznej, nie tylko w przestrzeniach sal koncertowych i kościołów, ale nawet w takich miejscach jak dziedziniec Sądu Rejonowego. – Festiwal ma na celu przełamanie barier i udostępnienie kultury osobom niepełnosprawnym – zaznacza Adam Wesołowski, dyrektor Gorczyckiego Festiwalu.

Miasto Bytom to również kuźnia talentów, a matecznikiem jest Opera Śląska. To miejsce, które od 75 lat odwiedzają polskie i zagraniczne gwiazdy muzycznych teatrów. Za ojca Opery Śląskiej uznaje się Adama Didura, który miał potężny i bardzo niski głos basowy. To na jego cześć czterdzieści jeden lat temu zorganizowano pierwszy Konkurs Wokalistyki Operowej. Współcześnie do Bytomia zjeżdżają najlepsi młodzi śpiewacy w kraju, oraz zagranicą, którzy pokazują swoje umiejętności oraz czczą pamięć Adama Didura. Laureatem ostatniej IV edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, w ramach której udział wzięło 76 uczestników z 13 krajów, został Brazylijczyk Matheus Pompeu.

ŚWIĘTO MIESZKAŃCÓW

Bardzo dużą popularnością co roku cieszą się Dni Bytomia. To największa impreza plenerowa w mieście. Repertuar ustalają sami bytomianie, głosując w internetowym głosowaniu na artystów, których chcieliby usłyszeć na scenie. Repertuar jest bardzo szeroki. Przez ostatnie lata zagrały gwiazdy rocka, disco-polo, popu oraz rapu. Ostatnia, zorganizowana w 2019 roku edycja święta miasta zgromadziła rekordową publiczność – 55 tys. osób!

WIERSZE, TANIEC I SZTUKA WYSOKA

Jesień w Bytomiu kojarzona jest między innymi z literaturą. Od trzynastu lat Bytomskie Centrum Kultury organizuje Bytomską Jesień Literacką. To wyjątkowy tydzień spotkań, spektakli i rozmów z mistrzami słowa oraz dobre miejsce dla początkujących pisarzy. Dużą popularnością cieszy się Turniej Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. To konkurs otwarty dla autorów wierszy. Dla osób kochających taniec odbywa się Festiwal Rozbark in Motion. Wydarzenie organizowane przez Teatr Rozbark powróciło po sześciu latach przerwy. W ubiegłym roku wystąpili między innymi jeden z najważniejszych zespołów tańca współczesnego – izraelska grupa Kamea Dance Company, znana z kolorowej i ekspresyjnej choreografii oraz nagradzany na świecie portugalski Quorum Ballet. Podczas festiwalu odbywają się liczne imprezy towarzyszące, w tym także warsztaty, które prowadzą wybitni specjaliści od tańca. Taniec idealnie odnajduje się w przestrzeni artystycznej Bytomia, podobnie jak Festiwal Sztuki Wysokiej. Od dwóch dekad Bytom zamienia się wtedy w wielką galerię sztuki. Podczas festiwalu mieszkańcy mogą podziwiać kunszt młodych twórców, jak i bardziej doświadczonych artystów. Odbywają się wystawy, koncerty, pokazy teatru tańca i wiele innych przedsięwzięć w przestrzeniach zamkniętych, na ulicach, jak również na bytomskim rynku.

LWY KINEMATOGRAFII I LEKCJE HISTORII

Bytom nie zapomina również o twórcach, dla których narzędziami są kamery i obiektywy. Od 2014 roku odbywa się Bytom Film Festiwal. Festiwal łączy trzy światy: profesjonalistów, amatorów i recenzentów.

Innym ważnym bytomskim wydarzeniem kulturalno-historycznym jest Rekonstrukcja Walk o Miechowice, w której bierze udział kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych i wyśmienici aktorzy z wykorzystywaniem sprzętu wojskowego z drugiej wojny światowej. W ten sposób oddany zostaje hołd poległym żołnierzom oraz mieszkańcom, którzy brali udział w walkach o Miechowice w styczniu 1945 r. W tym roku w rekonstrukcji udział wziął m.in. Cezary Żak, jedna z największych gwiazd teatru i telewizji w Polsce. Wraz z nim w odtworzeniu bitwy pomagali rekonstruktorzy z całej Polski, a także z Czech i Słowacji.

W Bytomiu oferta kulturalna jest tak bogata, że każdy, bez względu na preferencje, znajdzie coś dla siebie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 6.0µg/m3