Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Bytom dobrym miejscem dla aktywnych seniorów

Wiadomości
W mieście prowadzona jest nowoczesna polityka senioralna. Dużą popularnością cieszy się Uniwersytet Trzeciego Wieku, aktywnie działa Bytomska Rada Seniorów, a od niedawna funkcjonuje Bytomski Telefon Seniorów.

Dla aktywnych bytomskich seniorów propozycji jest z każdym rokiem coraz więcej. Ale jest jedno miejsce na mapie miasta, które przyciąga od lat. Tym najbardziej znanym adresem dla wielu bytomskich seniorów jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Miejsce, w którym od 2005 roku można znaleźć nie tylko przyjaciół, ale też przestrzeń do realizacji własnych pasji i pomysłów.

Nauka, sztuka i sport

Kilkuset słuchaczy każdego roku zgłasza się do Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Czy tego typu instytucje sprowadzają się wyłącznie do wykładów? Na szczęście nie. Choć nie brakuje spotkań poświęconych kulturze, sztuce czy psychologii. Ale BUTW to także okazja, dzięki której seniorzy spotykają się z najmłodszymi, by brać udział np. w Międzypokoleniowej Sztafecie Pływackiej. Mogą też wystąpić na scenie przy okazji Bytomskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To ważna i cenna inicjatywa.

To niezwykłe miejsce pozwala nie tylko się uczyć, co jest ważne w każdym wieku, ale daje szansę na aktywizację. Seniorzy to osoby, które pragną nie tylko spotkań przy okazji kolejnego wykładu, ale także realizacji swoich sportowych pasji i wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu uczestniczą w zajęciach sportowych. Do wyboru mają m.in. gimnastykę, pływanie, fitness, czy nordic walking. Z jednej strony to znakomita zabawa, z drugiej wartość sama w sobie, bo dzięki temu seniorzy dbają o własne zdrowie. A jak już trzeba będzie odpocząć, zawsze można skorzystać z oferty i rozwijać swoje pasje: plastyczne, fotograficzne, zasiąść do szachownicy, czy dowiedzieć się nieco więcej o historii własnego miasta. BUTW współpracuje także z Wyższą Szkołą Psychologii.

Z kolei od 2015 roku działa Bytomska Rada Seniorów, która współpracuje z prezydentem i radą miejską w zakresie m. in. rozwiązywania problemów i wsłuchiwania się w potrzeby osób starszych. Aktywizacja seniorów to także danie im szansy na rozmowę, zwłaszcza dla osób, które z własnych domów z różnych przyczyn nie mogą wyjść. Albo takich, które nie potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów.

Wartościowe spędzanie czasu

Od września ubiegłego roku Bytom bierze udział w innowacyjnym projekcie „Halo Aktywni60+", w którym seniorzy - wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. Starsi mieszkańcy Bytomia chętnie dzwonią pod numer 32 784 78 48 od poniedziałku do środy w godzinach 10.00-14.00, gdzie dyżuruje zespół wolontariuszy. Pod tym telefonem seniorzy mogą zasięgnąć porady, pomocy, jak również porozmawiać na różne tematy z seniorami-wolontariuszami. To szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy musieliśmy na długie tygodnie pozostawać w domach. - Wolontariusze to mieszkańcy Bytomia, znają zatem lokalne uwarunkowania i specyfikę miasta. To osoby otwarte, lubiące słuchać, rozmawiać i pomagać innym, a co równie ważne, odpowiednio do tego przygotowane poprzez szkolenia i warsztaty. Sami często zmagają się z podobnymi trudnościami, nieraz mają zbliżone doświadczenia życiowe, dlatego cechuje ich większe zrozumienie dla potrzeb i problemów dzwoniących seniorów. Dla wolontariuszy prowadzenie Telefonu to możliwość pomagania swoim rówieśnikom, ale też dodatkowa forma własnej aktywności i sposób na wartościowe spędzanie czasu - mówi Dagmara Bieńkowska, koordynatorka projektu z Centrum Doradztwa Strategicznego. koordynatorka projektu z Centrum Doradztwa Strategicznego.

Telefony, telefony

Projekt ruszył dokładnie 7 września i jest efektem współpracy Urzędu Miejskiego w Bytomiu z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa. Co ważne, stanowi element większego przedsięwzięcia – realizowanego od 2018 roku projektu unijnego – „Halo Aktywni 60+", którego pomysłodawcą jest właśnie krakowska firma. Projekt ma na celu wzmacnianie aktywności osób starszych poprzez uruchomienie telefonów seniora w trzech miastach: Bytomiu, Rybniku i Wałbrzychu.

Inspiracją dla ekspertów były rozwiązania senioralne stosowane w krajach skandynawskich i bałtyckich, w tym łotewskiej Rydze – gdzie od 2015 sprawnie funkcjonuje centrum telefoniczne prowadzone przez seniorów.

Bytomski Telefon powstał zwłaszcza z myślą o seniorach, którzy:
- czują się samotnie i chcą po prostu porozmawiać
- chcą się czegoś dowiedzieć – np. uzyskać informacje o tym jak załatwić jakąś sprawę, poznać ofertę bezpłatnych zajęć, wydarzeń kulturalnych
- chcą coś zrobić wspólnie z innymi, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, np. założyć osiedlową grupę nordic walking albo dołączyć do takiej grupy.


Telefon w Bytomiu nie powstałby bez lokalnych seniorów. Duża grupa zaangażowała się już na samym początku projektu, wspólnie z ekspertami z Centrum Doradztwa Strategicznego wypracowując kluczowe założenia dla funkcjonowania Telefonu. Prowadzono także badania, realizowane przez samych seniorów, dzięki którym Miasto Bytom i jego władze wiedzą, jakie potrzeby mają seniorzy, z jakimi problemami się borykają i jak można im pomóc.

Głównym celem projektu jest wzmacnianie aktywności społecznej osób starszych, utrzymywaniu ich w dobrej kondycji psychicznej, włączanie ich do życia społecznego. Projekt odpowiada także na ogromny problem seniorów mało aktywnych, jakim jest osamotnienie i brak kontaktu z innymi ludźmi

podkreśla Dagmara Bieńkowska.

Seniorzy mają w Bytomiu miejsce i możliwości by realizować swoje pasje, rozwiązywać problemy, ale my wszyscy, niezależnie od wieku musimy o jednym pamiętać. Warto się rozejrzeć wokół nas, i sprawdzić, czy sami nie możemy pomóc komuś, kto nie zawsze o tę pomoc prosi. Pamiętajmy o seniorach, nie tylko przy okazji świąt.


Komentarze