Bytom coraz bardziej eko

Environmental protection 326923 1280

Redakcja

30 czerwca 2021

Aplikacja przypominająca o terminach odbioru śmieci, akcja zbierania plastikowych nakrętek, czy pojemniki na elektrośmieci. Bytom rozwija eko usługi dla mieszkańców.

Telefon przypomni o przyjeździe śmieciarki

Jest bezpłatna, przypomina o terminach odbioru konkretnych frakcji odpadów i informuje o tym, do którego pojemnika wrzucić rozbity talerz lub ręcznik papierowy. Aplikacja "EcoHarmonogram", bo o niej mowa, to kolejna forma ułatwienia życia mieszkańcom Bytomia. Aby z niej skorzystać wystarczy pobrać na swojego smartfona aplikację, która przypomni nam terminy i istotne informacje o odbiorze segregowanych odpadów komunalnych.

Dotychczas mieszkańcy korzystali z harmonogramów dostarczanych przez firmę odbierającą odpady lub szukali informacji na miejskiej stronie internetowej. Teraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące terminów wywozu odpadów i zmian w ich harmonogramie znajdą w swoim telefonie 

mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Mieszkańcy Bytomia mogą również w aplikacji EcoHarmonogram sprawdzić godziny funkcjonowania i zasady działania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), a nawet dowiedzieć się, co zrobić z odpadami niebezpiecznymi lub zgłosić nieprawidłowości. Co ciekawe, aplikacja przypomina o terminie uiszczania opłaty za odbiór odpadów oraz sygnalizuje, kiedy pojawia się problem z odbiorem odpadów np. związany z awarią śmieciarki.

Dobre zagospodarowanie

Miasto przygotowało również udogodnienie dla wszystkich tych, którzy chcą segregować nakrętki z plastikowych butelek. Gmina w kilku miejscach Bytomia ustawiła metalowe pojemniki na nakrętki. Pierwsze stanęły pod koniec ubiegłego roku, niedawno kolejne cztery dzięki zaangażowaniu bytomskich spółek: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

Akcja spotkała się z dużym entuzjazmem mieszkańców, którzy apelowali, by rozszerzyć ją także o inne części miasta. Pojemniki w dzielnicach to nie tylko nasza odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, ale też przykład  dobrego zagospodarowania odpadów

mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Warto przypomnieć: do pojemników można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie, a także nakrętki po butelkach z chemii gospodarczej i kosmetykach.

Pojemniki na nakrętki znajdują się: na Rynku, pl. Sobieskiego, pl. Karin Stanek (obok Beceku), przy gmachach Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2 oraz Smolenia 35, przy Hali na Skarpie w Szombierkach, przy ul. Tysiąclecia 7 w Stroszku, przy ul. Cyryla i Metodego 38 (filia biblioteki) w Łagiewnikach oraz przy skwerze Bonczola (chodnik od ul. Bławatkowej w kierunku hali targowej) w Miechowicach. 

Plastikowe nakrętki trafiają do głuchoniewidomych braci Bartka i Łukasza Jaszczurów z Bytomia, którzy środki ze sprzedaży nakrętek przeznaczają na rehabilitację.

Masz elektrośmieci? Może je łatwo oddać

Kupiłeś nowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny i nie wiesz, co zrobić ze starym zepsutym? Miasto Bytom stwarza możliwość łatwego i zgodnego z prawem pozbycia się elektrośmieci. Od kilku miesięcy w różnych częściach miasta stoją czerwone pojemniki na odpady elektroniczne. Wyrzucenie zepsutego żelazka, uszkodzonego monitora czy niesprawnego telefonu komórkowego jest bezpłatne, łatwe i bezpieczne dla środowiska dzięki porozumieniu podpisanemu przez miasto Bytom z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów 

mówił prezydent Mariusz Wołosz jesienią 2020 roku, gdy w Bytomiu stawiano czerwone pojemniki.

Lista lokalizacji pojemników: ul. Siemiradzkiego 9 (przy Szkole Podstawowej nr 36) – Śródmieście; ul. Pułaskiego 71 (przy lodowisku) – Śródmieście; ul. Wrocławska 43 – Śródmieście; ul. Jeziorańskiego 1 c – Miechowice; pl. Słoneczny 2 – Miechowice; ul. Falista 2 – Karb; ul. Konstytucji 54 – Bobrek; ul. Broniewskiego 1- Szombierki; ul. Wyzwolenia 6b – Szombierki; ul. Zielna 25, 25 a, 14b – Szombierki.

Przeterminowane leki, chemikalia, opony, meble do PSZOK-u

Pisząc o gospodarce mniej typowymi odpadami komunalnymi, trzeba wspomnieć o Punkcie Selektywnej Zbiórce Odpadów Komunalnych, czyli o PSZOK-u. W Bytomiu znajduje się on przy al. Jana Pawła II 10. Mieszkańcy miasta mogą oddać tam nie tylko elektrośmieci, ale też przeterminowane leki, chemikalia, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe. Bytomski PSZOK jest otwarty w dogodnych dla osób pracujących godzinach – można z niego korzystać w dni robocze od 14:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 13:00.

Do PSZOK-u może trafić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; zużyte baterie i akumulatory pochodzące ze sprzętu gospodarstwa domowego; przeterminowane leki, opakowania po lekach; przeterminowane chemikalia (m.in. opakowania po farbach, tuszach, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki, farby); zużyte opony - w ilości 8 sztuk na rok na nieruchomość/lokal mieszkalny; łącznie zbierane frakcje odpadów: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe; bioodpady; meble i inne odpady wielkogabarytowe; odpady budowlane i rozbiórkowe - w ilości do 1,5 Mg na rok na nieruchomość/lokal mieszkalny, z wyłączeniem papy oraz innych pokryć dachowych, a także odpadów niebezpiecznych w szczególności azbestu; odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki; odpady niebezpieczne.

Stały Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 6.0µg/m3