Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Bytom: Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych wzbogaci się o nową zewnętrzną ściankę [FOTO]

Wiadomości
fot. UM Bytom
Kolejna atrakcja sportowa powstanie w Rozbarku. Będzie to ponad 20 metrowa zewnętrzna ścianka wspinaczkowa o charakterze sportowym, która już wkrótce powstanie w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Będzie to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie tak wysoka sportowa ścianka wspinaczkowa na zewnątrz. Jej powstanie jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Klub Sportowy Skarpa Bytom 680 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Sportowa Polska” z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pokopalniane obiekty będą nadal służyły bytomianom

To kolejne zewnętrzne dofinansowanie, jakie otrzymał nasz klub na realizację tej ważnej, sportowej inwestycji. Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy docenieni przez Ministerstwo. Wkładamy dużo pracy w tę inwestycję i jest nam niezmiernie miło, że nasze starania zostały zauważone. Całą kwotę przeznaczymy na budowę zewnętrznej ścianki wspinaczkowej, która będzie dopełnieniem powstającego przy ul. Chorzowskiej Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych - mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. - Ponad 20-metrowa ścianka powstanie w miejscu, w którym wcześniej stał komin KWK „Rozbark”, a jej konstrukcja będzie nawiązywać do historycznego kształtu dolnej części komina
- podkreśla Dobromir Bujak.

Przy budowie ścianki zewnętrznej wykorzystane zostaną fundamenty dawnego komina oraz konstrukcja czopucha, czyli elementu stanowiącego połączenie otworów wylotowych spalin z paleniska pieca lub kotła z kanałami kominowymi. Ponadto jej konstrukcja będzie również współgrać nie tylko z elewacją budynków, ale również z budowaną z drugiej strony ścianą zewnętrzną na elewacji budynku dawnej kotłowni.

Na terenie dawnej KWK „Rozbark” nadal trwają intensywne prace zarówno wewnątrz pokopalnianych obiektów, jak również na zewnątrz - na obszarze wydzielonego placu rekreacyjnego. Z kolei dookoła placu i budynku powstał 250 metrowy tor, z którego skorzystają zarówno miłośnicy biegów oraz jazdy na rolkach i rowerze.

Powstają atrakcje dla miłośników wspinaczki i sportów siłowych

Sporo się dzieje również wewnątrz obiektów, gdzie powstają kolejne atrakcje dla adeptów wspinaczki i sportów siłowych. Wewnątrz pokopalnianych budynków powstają dla wszystkich miłośników wspinaczki i siłowni atrakcje dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają prace nad rekreacyjną częścią do wspinania z liną. Z kolei na pierwszym piętrze powstaje strefa funclimb - dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane atrakcyjne graficznie ściany. Natomiast dla fanów ostrego trenowania budowane są ściany systemowe - kilterboard i beastboard. Gotowa jest już także siłownia wewnętrzna, zaś w budynku szkoleniowo-noclegowym trwa montaż mebli. Już wkrótce będzie można organizować tu spotkania, warsztaty czy imprezy okolicznościowe.

Pokopalniane obiekty dostały drugie życie

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitz-grube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku - wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.

Warto podkreślić, że jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK „Rozbark” jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W tym roku odnowiono i ponownie uruchomiono niedziałający przez wiele lat zegar na fasadzie byłej cechowni. Z kolei w 2017 roku obok siedziby Teatru Rozbark stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna, którą przeniesiono z byłej KWK „Centrum”. Obecnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po byłej KWK „Rozbark".

Inwestycja związana z uratowaniem przed rozbiórką oraz rewitalizacja dawnej KWK Rozbark poprzez utworzenie unikatowego w skali kraju Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło: UM Bytom