Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Były poseł z Rybnika zatrzymany przez CBA

Wiadomości
TAGICBA, poseł
fot. CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Grzegorza J., posła w latach 2005-2019 z Rybnika. Zarzuca mu się m.in. przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Grzegorz J. był posłem Prawa i Sprawiedliwości V, VI oraz VII kadencji. Wykształcenie zdobył na Akademii Wychowania Sportowego i przez wiele lat był działaczem sportowym. Przed karierą parlamentarną, był radnym do Sejmiku Śląskiego. Przez wiele lat był jednym z najważniejszych działaczy PiS w województwie śląskim, jednak w 2019 roku nie znalazł się na liście do wyborów parlamentarnych. Już wtedy mówiono, że partia ma wobec niego duże zastrzeżenia. 

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali posła na polecenie Lubelskiego II Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. - Mężczyzna został zatrzymany w Rybniku. Czynności mają związek z postępowaniem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-2018. Prowadzone śledztwo dotyczy ponadto powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za łapówki - informuje CBA.

Jest podejrzewany o przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie i przyczynienie się do powołania na stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Usłyszał także zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej oraz przekroczeniem uprawnień Posła na Sejm RP do podejmowania interwencji poselskiej w przedsiębiorstwie państwowym poprzez wywieranie wpływu na podejmowane przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzje.

Po zakończonej karierze przy ul. Wiejskiej, Grzegorz J. został jednym z dyrektorów w JSW Szkolenie i Górnictwo oraz miał udziały w spółce Mag-Train, która wygrała głośny przetarg napraw i modernizacji wagonów dla PKP Intercity. 


Komentarze