Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Burze znów spustoszyły województwo śląskie

Wiadomości
Wichury, ulewy i pioruny do ziemi - tak wyglądał sobotni wieczór w kilku miejscach w województwie śląskim. Burze nie chcą nas oszczędzić.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy województwa śląskiego otrzymali ponownie wiadomości SMS od Alert RCB. Służby w ten sposób poinformowały o możliwych gwałtownych burzach z gradem, silnym wiatrem oraz ulewamy. Niestety prognozy sprawdziły się w kilku miejscach.

Pogoda nie oszczędziła mieszkańców powiatu lublinieckiego. Obserwatorzy miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów mogli zobaczyć, jak w okolicach Lublińca szaleją gwałtowne wyładowania atmosferyczne.

Strażacy mieli ręce pełne roboty we wsiach Rusinowice i Sadów. W tych miejscach po silnej ulewie zalane zostały drogi, piwnice oraz posesje. 

Jak informowali nas czytelnicy, burza nie oszczędziła też Zbrosławic, gdzie woda również zalała infrastrukturę publiczną oraz domy. Nawałnice przeszły też przez m.in. powiat bielski i żywiecki. 

Od godz. 07:30 dnia 17.07.2021 r. do godz. 06:00 dnia 18.07.2021 r. na terenie woj. śląskiego straż pożarna interweniowała 169 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najwięcej w pow. częstochowskim – 24, lublinieckim – 24, gliwickim - 21, tarnogórskim – 16.

Według stanu na godz. 05:50, na terenie woj. śląskiego bez dostaw energii elektrycznej pozostaje około 360 odbiorców (najwięcej w pow. częstochowskim - 350) oraz 3 stacje średniego napięcia.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami meteorologicznymi w dniu 17.07.2021 r. ewakuowano dwa obozy harcerskie:

  • godz. 21:03, pow. tarnogórski, m. Księży Las. Ewakuowano 15 harcerzy i 3 opiekunów.
  • godz. 21:35, pow. zawierciański, m. Podzamcze. Ewakuowano 36 harcerzy i 5 opiekunów.

To był już kolejny dzień z tak silnymi burzami w województwie śląskim. W niedziele synoptycy przewidują kolejną dawkę opadów oraz możliwe lokalne burze.


Komentarze