Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Budżet Zabrza na 2021 rok. Deficyt to ponad 21 milionów złotych

Wiadomości
Blisko 20 proc. z opiewających na 1,169 mld zł wydatków przyszłorocznego budżetu Zabrza zamierza przeznaczyć na inwestycje tamtejszy samorząd. Deficyt ma wynieść blisko 21,5 mln zł – i zostać pokryty kredytem i pożyczkami.

O przyjęciu przez zabrzańskich radnych budżetu miasta na 2021 r. poinformowało w poniedziałek biuro prasowe miejscowego magistratu.

W budżecie na rok 2021 zapewniono środki na realizację zadań edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i społecznych. Pomimo panującej pandemii nie będzie ograniczeń w zakresie realizacji tych działań. W budżecie miasta, oprócz środków na wydatki bieżące, przygotowano blisko 20 proc. na wykonanie zadań inwestycyjnych”

podaje um zabrze

Cytowana w informacji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik uściśliła, że w 2021 r. miasto planuje ponad 40 inwestycji za przeszło 214 mln zł.

„Przede wszystkim są to projekty drogowe i zadania związane z ograniczaniem niskiej emisji, ale nie brakuje także ważnych dla mieszkańców działań związanych z rekreacją, takich jak np.: budowa nowej ścieżki rowerowej, placów zabaw czy też tzw. siłowni pod chmurką” – wskazała Mańka-Szulik.

Wskazane w informacji miasta ważne projekty inwestycyjne to: przedłużenie na północ al. Korfantego, budowa centrum przesiadkowego, budowa nowej szklarni z zapleczem edukacyjnym w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu czy Centrum Usług Społecznych, które działać ma w zrewitalizowanym budynku starej gazowni przy ul. Stalmacha.

Prace projektowe liczącego ok. 1 km przedłużenia Alei Korfantego zabrzański samorząd zakończył w listopadzie br. Jak wówczas informowano, przetarg na prace budowlane jest planowany na połowę 2021 r., a zakończenie prac – w 2023 r. W przyszłorocznym budżecie miasta nie ma odrębnej pozycji dotyczącej tego zadania. Przewidziano natomiast 17,4 mln zł na „budowę i przebudowę dróg na terenie miasta Zabrza”.

Pod hasłem „Niskoemisyjny transport miejski, centrum przesiadkowe w Zabrzu” kryje się w budżecie dofinansowana środkami unijnymi przebudowa dwóch dworców autobusowych w centrum miasta. Obejmujący oba obiekty unijny projekt oszacowano na 119,5 mln zł; przyznana dotacja wynosi 96,4 mln zł. W budżecie miasta na to zadanie określono w 2021 r. limit ok. 47,7 mln zł.

W budżetowym dziale dot. ogrodów botanicznych radni zaplanowali na przyszły rok 1,3 mln zł – w całości są to wydatki bieżące, czyli utrzymaniowe. Natomiast pod hasłem Centrum Usług Społecznych zapisano w budżecie m.in. refundację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 4,1 mln zł oraz prowadzenie programów społecznych.

Ponadto wśród wydatków majątkowych Zabrza przewidziano w 2021 r. m.in. kwotę 25,9 mln zł na „montaż finansowy modernizacji stadionu miejskiego im. E. Pohla”. Ma to związek z wieloletnim zadaniem miasta pod nazwą „montaż finansowy modernizacji Stadionu im. E. Pohla” (o założonej w 2017 r. łącznej wartości w latach 2011-2026 - 319 mln zł, z czego ok. 225 mln zł w latach 2018-2026 – bez wskazania środków zewnętrznych).

Przyszłoroczny deficyt miasta w wysokości 21,5 mln zł ma zostać sfinansowany środkami zwrotnymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz pożyczkami zaciągniętymi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Miasto zaplanowało na rozchody (czyli spłatę wcześniejszych kredytów, pożyczek i wykup obligacji) 49,6 mln zł. Na obsługę długu (odsetki i inne koszty zadłużenia) przewidziano 12 mln zł.(PAP)


Komentarze