Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Budzenie na Nikiszu! Barbórkowy koncert orkiestry KWK Wieczorek [FOTO + WIDEO]

Wiadomości
Tradycji stała się zadość! Jak co roku orkiestra z KWK Wieczorek, która obchodzi 110-lecie działalności, obudziła mieszkańców Nikiszowca. To stały element obchodów barbórkowych na Górnym Śląsku.

4 grudnia, czyli wspomnienie świętej Barbary. To święto wszystkich górników i pracowników kopalń. W wielu miastach na Górnym Śląsku orkiestry górnicze grają o świcie, żeby zapowiedzieć obchody tego uroczystego dnia. Najważniejsze "barbórkowe budzenie" odbywa się w Katowicach-Nikiszowcu. To tam co roku orkiestra z KWK Wieczorek zaczyna przed mszą św. koncert i obchód po całej dzielnicy. 

W tym roku tuż po godzinie 6:00 na placu św. Anny zaczęli zbierać się okoliczni mieszkańcy oraz goście z pozostałych części Katowic. Tuż po godzinie 7:00 orkiestra rozpoczęła przemarsz po dzielnicy. Uroczysty koncert trwał prawie godzinę. 

Przychodzę tutaj co roku z całą rodziną. Mój tata i dziadek byli górnikami, więc Barbórka jest dla mnie bardzo ważna - mówi jedna z mieszkanek Katowic, która również w tym roku postanowiła przyjechać do Nikiszowca. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

 

fot. Magdalena Klyta