Blisko 60 procent pieców w Śląskiem do wymiany do końca 2021

Kopciuch

Redakcja

18 stycznia 2020

Ok. 60 proc. ankietowanych gospodarstw domowych w centralnej części województwa śląskiego, korzystających obecnie z pieców węglowych, musi do końca 2021 r. zmienić sposób ogrzewania!

Tak wynika z badania, zleconego przez spółkę Tauron Ciepło. Wykazało ono, że około 60 procent z pieców węglowych obecnie wykorzystywanych w tzw. aglomeracji śląsko-dąbrowskiej wyprodukowano przed 1 stycznia 2012 r. Obowiązek wymiany takich pieców do końca 2021 r. wynika z obowiązującej w woj. śląskim uchwały antysmogowej.

Czytaj także: Smog opanował Zagłębie

Badanie przeprowadziła w IV kwartale 2019 r. Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Chcieliśmy uzyskać aktualne i miarodajne dane na temat świadomości społecznej dotyczącej konieczności wymiany źródła ogrzewania. Wyniki pokazują, że mimo różnorodnych działań informacyjnych, do znacznej części opinii publicznej nie dotarła informacja na temat przepisów uchwały i wynikających z nich obowiązków.

Małgorzata Kuś - rzeczniczka Tauron Ciepło

Badanie pokazało m.in., że o uchwale antysmogowej słyszało 76,8 proc. ankietowanych, 22,1 proc. z nich uznało, że zapisy ich nie dotyczą, a kolejne 54 proc. przyznało, że nie ma wiedzy na ten temat.

Pytania kierowane do obecnych użytkowników kotłów węglowych wykazały, że tylko 2,9 proc. z nich potwierdziło najwyższą, piątą klasę energetyczną (lub tzw. EcoDesign) posiadanych urządzeń. Z raportu z badania umieszczonego na stronie spółki wynika, że brak wiedzy nt. klasy posiadanego kotła zgłosiło ponad 80 proc. ankietowanych.

Kluczową kwestią, o jaką pytano, był rok produkcji kotła, który wraz z informacją o klasie energetycznej urządzenia wyznacza termin jego wymiany.

„Okazało się, że 60,1 proc. obecnie użytkowanych kotłów będzie trzeba wymienić do końca 2021 r., ponieważ zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 r.” - podkreśliła rzeczniczka Tauronu Ciepło.

Z raportu z badania wynika, że w latach 2012-14 powstało 13,3 proc. używanych przez respondentów pieców, w latach 2015-17 – 15 proc., a w latach 2018-19 – 7,1 proc. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 4,5 proc. badanych.

Ponadto ponad 55 proc. pytanych zadeklarowało wiedzę, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, np. na przyłączenie do ciepła sieciowego. Według Kuś znaczący odsetek osób z konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które w najbliższych dwóch latach będą musiały wymienić piec, zadeklarowało chęć podłączenia ciepła sieciowego.

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, wprowadzającą ograniczenia i zakazy w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, szczególnie kotłów, kominków i pieców - jeżeli dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło.

Przepisy uchwały wprowadziły zakaz używania paliw: węgla brunatnego i produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Uchwała antysmogowa określiła też terminy, w których konieczna jest wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dla kotłów węglowych wyprodukowanych do 1 stycznia 2012 r., to 1 styczeń 2022 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2014 r. - 1 styczeń 2024 r., dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2016 r. - 1 styczeń 2026 r., a dla kotłów wyprodukowanych do 1 stycznia 2018 r. - 1 styczeń 2028 r.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3