Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Blisko 20 tys. pracowników szkół w woj. śląskim zostanie przebadanych na COVID-19

Wiadomości
19 880 nauczycieli i innych pracowników szkół z woj. śląskiego zgłosiło chęć udziału w akcji bezpłatnego i dobrowolnego testowania pracowników oświaty w związku z rozważanym od poniedziałku powrotem do stacjonarnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych.

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, akcja testowania na obecność koronawirusa rozpoczęła się w regionie w poniedziałek o godz. 7.30 i przebiega bez zakłóceń. Wymazy są pobierane m.in. w 44 punktach drive-thru na terenie całego województwa oraz z wykorzystaniem kilkunastu wymazobusów. Wyniki testowani mają otrzymać najpóźniej w niedzielę.

Cieszymy się, że odzew na tę akcję jest bardzo duży. Ona ma dać poczucie bezpieczeństwa samym nauczycielom, dzieciom, ale też ich rodzicom i dziadkom"

– powiedział wojewoda Wieczorek.

Śląska kurator oświaty Urszula Bauer poinformowała, że do klas I-III w woj. śląskim uczęszcza 128 tys. uczniów, którymi opiekuje się 18 tys. nauczycieli w 1373 szkołach.

"Aby zapewnić bezpieczny powrót klas I-III do szkół zostały sformułowane wytyczne przez głównego inspektora sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które regulują, jak zorganizować naukę w szkołach i jak zapewnić bezpieczne zorganizowanie wyżywienia tak, by kontakt między klasami był ograniczony do minimum" – przypomniała Urszula Bauer.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, decyzja o ewentualnym powrocie najmłodszych dzieci do szkół zapadnie w tym tygodniu, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju. W poniedziałek rozpoczął się drugi tydzień ferii zimowych, które w tym roku - ze względu na pandemię - są we wszystkich województwach w tym samym terminie.(PAP)


Komentarze