Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Blisko 150 wniosków do II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Wiadomości
Blisko 150 wniosków spłynęło w naborze do II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Woj. Śląskiego – poinformował w poniedziałek rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka. Podobnie jak w ubiegłym roku, w głosowaniu do rozdysponowania ma być 10 mln zł.

Rozpoczęty w woj. śląskim 9 marca nabór, po przedłużeniu w związku z epidemią, zakończył się w ostatni piątek. Jak przekazał PAP Gruszka, blisko połowę wniosków złożono w ostatnich godzinach naboru. Łącznie spłynęło ich 147; do piątkowego południa było 82.

Projekt pod kątem wojewódzkiego budżetu można było zgłosić bez wychodzenia z domu - należało skorzystać z aplikacji eBO dostępnej na stronie bo.slaskie.pl. Niezbędny będzie jednak oryginał listy poparcia zadania, z podpisami mieszkańców województwa oraz podpis na wniosku osoby zgłaszającej zadanie.

Przedstawiciele samorządu województwa przypominają, że w związku z epidemią listy poparcia można dostarczyć do urzędu do 17 lipca br. Do tego dnia można będzie również uzupełnić podpis na wniosku – wtedy złożony projekt spełni wymogi formalne.

Kolejne etapy procedury budżetu – zgodnie ze zaktualizowanym z końca marca br. harmonogramem – to m.in. publikacja do 29 lipca listy zadań dopuszczonych do głosowania i odrzuconych (wraz z uzasadnieniem). Potem będzie czas na procedurę odwoławczą.

Głosowanie ma odbywać się między 9 września, a 23 września, a ogłoszenie wyników ma nastąpić do 16 października 2020 r. Wtedy też zarząd województwa uchwałą ma zatwierdzić listę zadań do realizacji.

Zgodnie z założeniami mechanizmu budżetu obywatelskiego – realizacją wybranych zadań zajmie się w kolejnym roku samorząd województwa (budżet obywatelski nie jest systemem dotacyjnym, w którym zgłaszający jest jednocześnie z realizatorem).

Śląski budżet obywatelski podzielony jest na dwie pule. Pierwsza, w wysokości 2,5 mln zł, ma być przeznaczona na zadania wojewódzkie, służące całemu regionowi. Druga pula, w wysokości 7,5 mln zł, zostanie rozdysponowana na zadania podregionalne (w tym celu województwo podzielono na 7 podregionów).

Ubiegłoroczny, I Marszałkowski Budżet Obywatelski Woj. Śląskiego wesprze realizację w tym roku 43 przedsięwzięć. Głosowanie trwało od 12 do 30 listopada 2019 r. Wybierać można było spośród 85 dopuszczonych projektów. W głosowaniu elektronicznym odnotowano 23 tys. 683 ważne głosy.

Wśród zadań dopuszczonych do głosowania były m.in. propozycje koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych i działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu. Pod głosowanie trafiło też kilkanaście propozycji inwestycyjnych – m.in. modernizacji lub rozbudowy infrastruktury wojewódzkich szpitali, szkół i jednostek kulturalnych.

Szczegółowe informacje na temat poprzedniej i obecnej edycji przedsięwzięcia znajdują się na stronie bo.slaskie.pl.(PAP)


Komentarze