Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Odnaleziono w Bieruniu wrak samolotu po 75 latach. Na miejscu znaleziono także ludzkie szczątki

Miasta
Najprawdopodobniej doszło do jednego z ciekawszych odkryć archeologicznych w naszym województwie. Nieoficjalnie znaleziono wrak B-25 Mitchell - amerykańskiego samolotu, którego używało radzieckie wojsko pod koniec IIWŚ. O sprawie informuje 112Tychy - Tyskie Służby Ratunkowe.

O tym, że w bieruńskim lesie na Kolonii znajduje się wrak samolotu z II wojny światowej, wiedzą chyba wszyscy mieszkańcy. Przez lata znajdowano jego fragmenty. Zidentyfikowano również lej po uderzeniu maszyny w ziemię. Jednak nigdy nie znaleziono tego, co najważniejsze - wraku maszyny B-25 Mitchell, która według relacji świadków rozbiła się w Bieruniu w nocy 19 stycznia 1945 roku. Był to samolot radziecki - nie wiadomo, dlaczego leciał tak głęboko w niemieckiej strefie. Z relacji świadków i samego kapitana maszyny wynika, że B-25 został zestrzelony nad Oświęcimiem. Zginąć miało 4 członków załogi, zaś Dowódca Aleksiej Boczin trafił do niemieckiej niewoli.

Po latach postanowiono przeprowadzić ponownie prace archeologiczne na szeroką skalę. Właśnie w ten weekend archeologowie m.in. z programu Poszukiwacze Historii, chcieli odnaleźć coś, co może przypomnieć wszystkim o zdarzeniu sprzed 75 lat. 

W niedzielę wieczorem strona 112Tychy - Tyskie Służby Ratownicze poinformowała o niezidentyfikowanym jeszcze znalezisku. Miejsce zabezpieczają służby. Niestety na razie nikt nie zdradza szczegółów. Najprawdopodobniej może chodzić o wrak samolotu, a raczej jego resztki. 

fot. B-25 w amerykańskiej armii


Komentarze