Bielsko: spalarnia śmieci w mieście? Prezydent pisze list, mieszkańcy nie chcą o tym słyszeć

Wysypisko smieci bielsko biala

Redakcja

15 stycznia, 2021

W ostatnich dniach do mieszkańców Bielska-Białej dociera list, w którym prezydent miasta przedstawia w kilku akapitach zasadność budowy ekologicznej spalarni śmieci. Jarosław Klimaszewski chce przekonać bielszczan, że ta inwestycja jest konieczna i że dzięki niej można będzie zaoszczędzić na wywozie odpadów.

Mniejsze opłaty za odbiór śmieci, pełne bezpieczeństwo oraz ekologia, a także możliwość zasilenia energią powstałą ze spalania odpadów miejskich placówek oświatowych. To główne argumenty miasta przedstawione w liście skierowanym do bielszczan. Problem w tym, że wielu z nich o spalarni śmieci pod oknem nie chce słyszeć. 

Jesteśmy grupą osób, którą połączył sprzeciw wobec planowanej przez władze miasta Bielska-Białej, budowy regionalnej spalarni odpadów. Nie ma dla nas znaczenia jej lokalizacja, nie chcemy jej nigdzie!

- czytamy w jednym z wipsów na grupie stop spalarni śmieci w bielsku białej w serwisie facebook.

Obawy bielszczan są spore. Jak zwykle przy okazji takich inwestycji najwięcej kontrowersji budzi lokalizacja. W tym przypadku w licznych rozmowach najczęściej wskazuje się Wapienice. To właśnie tam miałaby powstać spalarnia.

Nie wyobrażają sobie tego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wapienicy, którzy w tej sprawie zdecydowali się wyrazić swój zdecydowany sprzeciw.
 

Bielsko-Biała stanie się zagłębiem śmieciowym i smogowym, mimo iż nie ma do tego żadnych podstaw - naszych śmieci będzie spalanych tylko ok. 20 proc., reszta to będą odpady zwożone spoza naszego miasta oraz powiatu bielskiego i spalane w naszym pięknym mieście każdej godziny, dnia i roku. Nie potrzebujemy spalarni, potrzebujemy mądrego gospodarowania odpadami. Oczekujemy rezygnacji z budowy spalarni na rzecz innych sposobów zagospodarowania odpadów.

- podkreślają w liście skierowanym do prezydenta klimaszewskiego mieszkańcy

Prezydent oraz Rada Miejska, zamiast najpierw rozpocząć konsultacje z mieszkańcami, poczynili kilka formalnych kroków, które jednoznacznie wskazują, że nie rozpatrują innej alternatywy niż BUDOWA SPALARNI.

- czytamy w jednym z wpisów internetowych na grupie w serwisie facebook.

Prezydent Klimaszewski podkreśla w liście skierowanym do bielszczan, że spalarnia ma powstać przede wszystkim z myślą o ekologicznym spalaniu śmieci, a dzięki niej zaoszczędzą też sami mieszkańcy. Ci jednak zdają się mieć odmienne zdanie na ten temat, dlatego w sieci ruszyła internetowa petycja którą można podpisać i która zostanie skierowana do władz miasta. 
 

Chwytami marketingowymi i podawaniem wybiórczych informacji, pokazujących tylko pozytywne aspekty budowy spalarni, władze miasta starają się uzyskać akceptację społeczną dla przedsięwzięcia, zatajając i fałszując prawdę o inwestycji, która powiększy i tak niemały stopień zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby w okolicy. W spalarniach pali się plastikami, odpadami mebli, wielomateriałowymi, oponami, chemii domowej i innymi kłopotliwymi śmieciami, które przy spalaniu wytwarzają tysiące szkodliwych substancji (min. dioksyny, furany, metale ciężkie). Nie da się ich całkowicie i skutecznie zneutralizować, a mają bezpośredni wpływ na powstawanie między innymi nowotworów, obniżenia płodności i odporności oraz chorób układu krążenia. Spalarnia śmieci jest przemysłowym źródłem zanieczyszczania powietrza, emitującym toksyczne związki 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku - czytamy w treści petycji.

Petycję można podpisać w tym miejscu. 

Czy Rada Miasta oraz prezydent wezmą pod uwagę zdanie mieszkańców ciężko obecnie stwierdzić. Faktem jest natomiast to, że już w styczniu 2020 roku radni przegłosowali decyzję o wpisaniu budowy spalarni w Bielsku-Białej na listę Ministerstwa Klimatu. Podjęta została też uchwała intencyjna Rady Miejskiej oraz złożenie wniosku do Marszałka Województwa Śląskiego o wpisanie na listę wojewódzką lokalizacji spalarni w Bielsku-Białej. 

Są to już nie tylko działania informacyjne czy też sondażowe, ale konkretne kroki podjęte przez miasto mające w przyszłości pozwolić na powstanie tej inwestycji. 

Źródło: bielsko.biala.pl/własne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3