Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Bielsko-Biała: sztuka i edukacja w obronie przyrody na festiwalu Ekodzieło

#EkoSilesia
VI edycja Festiwalu Ekodzieło, łączącego działania artystyczne z ekologią, rozpocznie się we wtorek w Bielsku-Białej i Wilkowicach – podali organizatorzy ze stowarzyszenia Klub Gaja. Jego prezes Jacek Bożek powiedział, że inspiracją będzie kultura japońska.

„Inspiracją do działań festiwalowych w Bielsku-Białej i w Bystrej w gminie Wilkowice będzie kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, teatrzyk Kamishibai i krótka forma poetycka haiku. W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana idea i projekt ogrodu japońskiego w Bielsku-Białej, a w Bystrej posadzone sakury – wiśnie japońskie”

powiedział Bożek.

W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, zmieniono terminy i program festiwalu oraz ograniczono udział w planowanych wydarzeniach dzieci i młodzieży.

„Wirus zmienia nasze postrzeganie świata. Wielu z nas zatrzymało się w pędzie życia, który nie pomagał nam w refleksji i skupieniu. Ten postój stał się wyciszeniem na siłę i sprawił, że wiele dotychczas ważnych spraw zeszło na plan dalszy. (…) Mam nadzieję, że kolejna edycja Ekodzieła, poświęcona kulturze japońskiej, choć na chwilę przeniesie nas w świat sztuki skupionej na przeżywaniu głębokiego kontaktu z naturą”

wskazał Jacek Bożek.

Prezes Klubu Gaja podkreślił, że głównym wydarzeniem festiwalu będzie wtorkowa „prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej”.

„Przedstawimy projekt ogrodu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzimy klony japońskie. Ogrody japońskie są ściśle związane z naturą, której cząstką jest człowiek. Stają się przestrzenią, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą, aby wytworzyć miejsce relaksu i kontemplacji”

powiedział Bożek.

Prezentacji towarzyszyła będzie etiuda japońskiego tańca Butoh „Drzewa wschodu” w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka - tancerza, choreografa i aikidoka. Odbędzie się także czytanie performatywne japońskiej formy poetyckiej Haiku. Całość zwieńczą warsztaty budowy schronień dla trzmieli i innych owadów zapylających, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu.

W środę w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej posadzone zostaną wiśnie japońskie odmian: Kiku-shidare, Amanogawa i Kanzan.

„Wzbogacą teren małego ogrodu japońskiego, który został tu kiedyś założony. (…) Drzewa wiśni są symbolem wytrwałości, świętości i czystości”

dodał Jacek Bożek.

W czwartek w bystrzańskim ośrodku kultury odbędą się warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Najmłodsi obejrzą przedstawienie „papierowego” teatrzyku Kamishibai.

Festiwalowi w tym roku towarzyszyła również wystawa malarstwa Błażeja Sobańskiego, artysty związanego z Klubem Gaja. „Obrazy nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów Ziemi” zobaczyć można było w lipcu w Galerii Bielskiej BWA.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody praw zwierząt. (PAP)

foto: www.klubgaja.pl


Komentarze