Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Bielsko-Biała: park przy ratuszu doczeka się rewitalizacji

Wiadomości
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do rewitalizacji parku obok Ratusza w Bielsku-Białej. Magistrat podał, że w pierwszym kwartale 2021 r. ma być gotowy projekt. Już teraz wiadomo, że zrekultywowane zostaną trawniki, zmodernizowane oświetlenie i wybudowana altana.

Jacek Kachel z wydziału prasowego magistratu poinformował, że obecnie „zajęto się znajdującymi się w parku obiektami podziemnymi – schronem i szczeliną przeciwlotniczą”.

Konieczne jest wykonanie ich dokumentacji. Trzeba je zabezpieczyć. W przyszłości wkomponowane zostaną w całość przygotowywanej koncepcji

– zakomunikował.

Kachel poinformował, że koncepcja rewitalizacji będzie dotyczyła powierzchni ok. 70 arów.
 

Podjęta zostanie próba przywrócenia takiej zieleni, jaka rosła w parku przed laty. Przeprowadzono już inwentaryzację dendrologiczną, która - wraz z waloryzacją drzew i krzewów oraz projektem ochrony - będzie stanowiła podstawę dokumentacji. Miasto chciałoby, aby powstała przykładowo "zielona ściana" rozgraniczająca park od budynków przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego. Konieczna będzie rekultywacja trawników – wyjaśnił.

Jak dodał, planowane jest wybudowanie altany, która nawiązywałaby stylem architektonicznym do charakteru oraz historii miejsca. Miałaby służyć przedsięwzięciom kulturalnym.

Przewidziano renowację głazu narzutowego oraz rzeźby, która stoi w parku. Zmodernizowane zostanie oświetlenie parkowe, wprowadzone zostaną także nowe elementy oświetlenia. Powstanie instalacja dla monitoringu miejskiego oraz punktów hot-spot. Zamontowane zostaną elementy małej architektury - nowe ławki, kosze, stojaki rowerowe, tablice informacyjne

– wskazał Kachel

Urzędnik dodał, że prace projektowe powinny się one zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. (PAP)

foto: UM Bielsko-Biała


Komentarze