Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Bielsko-Biała: maluch na plastikowe nakrętki

foto: ms.bielsko-biala.pl
Bielsko-Biała, wzorem innych miast, stawia w przestrzeni publicznej pojemniki na plastikowe nakrętki. I na tym podobieństwa się kończą. Bowiem w większości możemy zaobserwować boom na pojemniki w kształcie serc. Natomiast w Bielsku-Białej – uwaga! - maluch, a tak dokładnie – pojemnik w kształcie produkowanego w mieście przez wiele lat samochodu marki Fiat 126p.

Pierwszy maluch stanął na osiedlu Złote Łany, przy ul. Podgórze, w pobliżu bloków nr 16 i 17. To piękna, czerwona – jak pierwszy pojazd, który przed laty zjechał z linii produkcyjnej w Bielsku-Białej - metalowa, ocynkowana i polakierowana konstrukcja właśnie w kształcie Fiata 126 p, o dość sporych rozmiarach, ale mniejszych niż w rzeczywistości.

Umiejscowienie pierwszego malucha nie jest przypadkowe. To robotnicze osiedle Złote Łany, gdzie mieszkali pracownicy firmy FSM produkującej maluchy. A pierwszy historyczny maluch prawdopodobnie został wyprodukowany przez pana, którzy mieszkał przy ul. Podgórze 20

mówił jeden z inicjatorów akcji, radny Maksymilian Pryga.

Podczas prezentacji malucha na Złotych Łanach obecny był zastępca prezydenta miasta Adama Ruśniak.

Celem naszej akcji jest ekologia, a zebrane nakrętki oczywiście posłużą jako darowizna dla potrzebujących

mówił A. Ruśniak.

Prezydentowi i radnym z Klubu Radnych Wspólnie dla Bielska-Białej, z inicjatywy których powstał maluch, towarzyszyły dzieci. Wszyscy wspólnie wrzucili do pojemnika pierwsze nakrętki. Na miejsce dojechał też, mimo trudności, oryginalny Fiat 126p, który ostatecznie stanął obok konstrukcji. 

Relację z prezentacji malucha będzie można obejrzeć na antenie ogólnopolskiej telewizji TVN Turbo.

W sumie w mieście stanie 5 takich maluchów. Następny prawdopodobnie na osiedlu Karpackim. Pojazdy będą sukcesywnie umieszczane w kolejnych lokalizacjach, po tym jak zjadą z linii produkcyjnej.

Warto dodać, że miasto nie ponosi kosztów produkcji maluchów. Ich sponsorem jest firma SUEZ. Do miasta zgłaszają się także kolejne firmy, które chcą sponsorować maluchy.

Firma SUEZ bardzo chętnie włącza się w różne tego typu inicjatywy, które pozwalają pomagać innym i korzystnie wpływają na środowisko. Zbieranie nakrętek jest bardzo opłacalne nie tylko w aspekcie pomocy innym, ale też nauki segregowania odpadów. Kiedy już odkręcimy tę nakrętkę z butelki, to od razu mamy sygnał, że butelkę możemy zgnieść i wtedy nasze odpady w pojemnikach zajmują mniej miejsca

mówiła prezes zarządu SUEZ Bielsko-Biała S.A. Renata Samson.

Zabrane nakrętki zostaną przekazane na konkretny cel. Jaki? O tym w miarę potrzeb będą decydowali urzędnicy.

Pojemniki przeznaczone są na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. Do malucha będzie można wrzucać również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed wyrzuceniem.


Komentarze