Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Bielski teatr lalek Banialuka wystawił "Augustusa: Hermanna Hessego

Skocz w Beskidy
Artyści z bielskiego teatru lalek Banialuka wystawili w sobotę spektakl „Augustus” niemieckiego pisarza Hermanna Hessego w adaptacji i reżyserii dyrektora sceny Jacka Popławskiego. To pierwsza premiera sceny w tym sezonie.

Katarzyna Dendys-Kosecka, odpowiedzialna w Banialuce za kontakty z mediami, poinformowała, że "Augustus" Hessego to baśń traktująca o "syndromie Doriana Graya", zjawisku kulturowym i społecznym charakteryzującym się dumą mężczyzny z wyglądu, czemu towarzyszy trudność w radzeniu sobie z dorastaniem i starością. W dniu narodzin dziecka matka wypowiada życzenie, by było przez wszystkich kochane. Życzenie spełnia się, stając się dla głównego bohatera obciążeniem. Jest on egocentryczny i wykorzystuje każdego, kogo spotka.

"Trafiłem na zbiór opowiadań Hessego pt. +Baśnie+. Wszystkie one do mnie przemówiły. To postawienie człowieka w sytuacji, w której może dokonać wyboru; wszystko zależy od niego. (…) Rośnie on jako osoba egocentryczna, egoistyczna, patrząca tylko na siebie. Ma jednak szansę zmienić się całkowicie. Myślę, że pewnie wszyscy mają ten problem w mniejszym lub większym stopniu"

powiedział Jacek Popławski.

Reżyser dodał, że spektakl, którego prapremierę widzowie zobaczyli w sobotę, jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych.

"Wystawiliśmy go na małej scenie, bo panuje na niej doskonała atmosfera. Kontakt z widzem jest bliższy. (…) Możemy się posługiwać innymi formami, jak pauza, spojrzenie"

powiedział Popławski.

Dla dyrektora sceny, który objął funkcję rok temu, to pierwsza wyreżyserowana premiera w Banialuce.

"To bardzo cenne doświadczenie. (…) Pozwala lepiej poznać się z zespołem od strony reżyserskiej. (…) Jest to także obarczone napięciem, bo do tego teatru przychodziłem niegdyś jako widz, a potem aktor

powiedział Popławski.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Magdalena Obidowska, Ryszard Sypniewski i Ziemowit Ptaszkowski. Tłumaczenia dokonała Sława Lisiecka. Autorem scenografii jest Pavel Hubicka, a muzykę skomponował Piotr Klimek.

Premierowy charakter będzie miała także - z powodu obostrzeń wywołanych przez COVID-19 – niedzielna prezentacja spektaklu.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Za dwa lata świętował będzie 75-lecie. (PAP)


Komentarze